Jak na sklizeň melounů

Sklizeň melounu

Skvělé velké plody plné sladké šťávy, které se vyznačují vynikající chutí a tím, že po nich příliš nepřiberete. Přesně tak je možné charakterizovat melouny. O pěstování melounů jsme již hovořili v jednom z předchozích článků. Pravda je ale taková, že o sklizni zde příliš slov nepadlo. Právě proto se na sklizeň, servírování a další možnosti využití melounů soustředíme mnohem podrobněji. Melouny vám budou dlouhodobě dělat radost a vy si můžete užívat jejich chutí a samozřejmě i vzhledu při postupném růstu.

Lze u nás vypěstovat meloun?

V našich podmínkách mají melouny poněkud jiné prostředí, než existuje v jejich domovině. Je jasné, že podnebí je v České republice poněkud chladnější, což není pro melouny optimální. I proto se vyplatí zasadit melouny do země co nejdříve po mrazech a chladných nocích. Právě chlad v noci může rostlinku kompletně zahubit. Rozhodně ale není problém, aby melouny vyrostly. Když půdu přihnojíte třeba koňským hnojem anebo kravskou mrvou a přidáte rašelinu či kompost, určitě se i vašim melounům bude dařit a vy se budete kochat stále se zvětšujícími koulemi.

Kdy je třeba řešit sklizeň melounu?

Pěstování vodního melounu má své úskalí i v času jeho sklízení. Mnohdy se s melounem pěstitelé párají a nakonec sklidí plody, které jsou uvnitř zelené. I proto je třeba vytipovat ten správný okamžik. Na meloun nemusíte klepat ani nic jiného. Bohatě postačí, když si počkáte, až rostlina začne u plodu usychat. Pak je čas a můžete se vsadit, že vámi sklizený plod bude uvnitř dostatečně zralý pro konzumaci.

Jak bude meloun chutnat?

Fantasticky. Zapomeňte na univerzální chuť plodů, které si koupíte někde v supermarketu. Domácí melouny jsou vynikající především tím, že jsou skutečně sladké a vy si na nich dokonale pochutnáte se vším všudy. I samotná sklizeň může být svátkem.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.