Sklizeň melounu

Jak na sklizeň melounů

Skvělé velké plody plné sladké šťávy, které se vyznačují vynikající chutí a tím, že po nich příliš nepřiberete. Přesně tak je možné charakterizovat melouny. O pěstování melounů jsme již hovořili v jednom z předchozích článků. Pravda je ale taková, že o sklizni zde příliš slov nepadlo. Právě proto se na sklizeň, servírování a další možnosti využití melounů soustředíme mnohem podrobněji. Melouny vám budou dlouhodobě dělat radost a vy si můžete užívat jejich chutí a samozřejmě i vzhledu při postupném růstu.

Lze u nás vypěstovat meloun?

V našich podmínkách mají melouny poněkud jiné prostředí, než existuje v jejich domovině. Je jasné, že podnebí je v České republice poněkud chladnější, což není pro melouny optimální. I proto se vyplatí zasadit melouny do země co nejdříve po mrazech a chladných nocích. Právě chlad v noci může rostlinku kompletně zahubit. Rozhodně ale není problém, aby melouny vyrostly. Když půdu přihnojíte třeba koňským hnojem anebo kravskou mrvou a přidáte rašelinu či kompost, určitě se i vašim melounům bude dařit a vy se budete kochat stále se zvětšujícími koulemi.

Kdy je třeba řešit sklizeň melounu?

Pěstování vodního melounu má své úskalí i v času jeho sklízení. Mnohdy se s melounem pěstitelé párají a nakonec sklidí plody, které jsou uvnitř zelené. I proto je třeba vytipovat ten správný okamžik. Na meloun nemusíte klepat ani nic jiného. Bohatě postačí, když si počkáte, až rostlina začne u plodu usychat. Pak je čas a můžete se vsadit, že vámi sklizený plod bude uvnitř dostatečně zralý pro konzumaci.

Jak bude meloun chutnat?

Fantasticky. Zapomeňte na univerzální chuť plodů, které si koupíte někde v supermarketu. Domácí melouny jsou vynikající především tím, že jsou skutečně sladké a vy si na nich dokonale pochutnáte se vším všudy. I samotná sklizeň může být svátkem.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. janamucskova@seznam.cz'Jana Mucskova Odpovědět

    Chtela bych požádat o radu co se tyka sklizne vodniho melounu pokud ještě nemá zavadlou stopku.Jak ho uskladnit aby v danych podmínkách dozral a byl sladky.Sklizim je ve velikosti kolem 4kg a nechavam je dojit mimo rostlinu na teplem miste ale mam pocit ze nektere nejsou tak sladke jako z obchodu takze si myslim ze mam spatny postup nebo jen nejsem dost trpeliva…Zacala jsem je timto zpusobem sklizet protože jakmile odstranim velke melouny okamzite se rozjedou další plody které do te doby tak nejak stagnovaly.Mivam pak z jedne rostliny i 30melounu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *