Vybíráme truhlíky na květiny

Truhlíky

Krásné truhlíky na různých místech v interiéru a exteriéru jsou ozdobou každé domácnosti. Uvažujete-li o nákupu některých z nich, měli byste si promyslet hned několik důležitých záležitostí. Pokusíme se na ně soustředit podrobněji a poukážeme si na to, co je třeba brát v potaz, když si objednáváte jak na internetu, tak i v kamenné prodejně. Společně se přesvědčíme o tom, že aspektů volby je hned několik.

Velikost na přední pozici

Velmi důležitým aspektem volby správného truhlíku je bezesporu jeho velikost. Jednak je třeba dbát na celkovou délku a šířku podle prostoru na balkonu anebo v jiných místech. Délka se pohybuje od 40 do 100 cm. Šířka většinou osciluje mezi 15 až 25 cm. Jinak byste měli dbát především na hloubku daného truhlíku. U plytkých modelů se připravte na to, že nemusí být pro rostliny optimální a půdní poklad prostě nebude stačit. Můžete sice pravidelně přihnojovat, ale i tak by to nemuselo stačit.

Samozavlažovací systém

Výbornou volbou jsou zejména samozavlažovací truhlíky. Právě ony jsou totiž schopny zajistit rostlinám dostatečné množství tolik potřebné vláhy i v době, kdy třeba nebudete doma a nezbude vám tak logicky čas na pravidelnou zálivku. Bohatě vám postačí zalít klidně i jednou za týden. Rostlina si v průběhu času vezme tolik vody, kolik bude potřebovat. Typický je pro takovýto samozavlažovací truhlík rezervoár vody přímo pod jeho dnem. Vynikající je i fakt, že dokážou eliminovat případné přelití.

Materiál, barva i design

Dalšími aspekty jsou pochopitelně materiál, barva a celkový vzhled daného truhlíku. Z materiálů se nejčastěji volí plast, anebo keramika. Najdeme samozřejmě i truhlíky v dřevěném dekoru anebo kamenné, nicméně ty jsou pro svou vyšší hmotnost vybírány méně často. Určitě je třeba dbát i na barvu a na to, zdali jsou odolné vůči UV záření. Existují i truhlíky s podmiskou.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.