Jak množit jahodníky? Zvládne to každý, dokonce i začátečníci

Jahodník

Jahodníky můžeme množit třemi hlavními způsoby: ze semen, dělením, případně dceřinými produkčními odnožemi. Každý způsob má své výhody i nevýhody. Pokud se rozhodnete vyzkoušet všechny metody, velmi rychle zjistíte, která z nich je nejúčinnější a nejefektivnější. Právě množení odnožemi čili šlahouny je rychlé a navíc vás nic nestojí. Má to ale určitá pravidla.

Množení dělením

Ne všechny druhy jahodníků lze tímto způsobem dělit. Některé ale po čase vysadí postranní koruy jahodníků. Poznáte je tak, že mají krátký, ale silný stonek, jehož růstový bod je asi něco pod jeden centimetr nad povrchem země. Vedou z něho silné kořeny prorůstající do půdy. Od mateřské rostliny je můžete oddělit a znovu zasadit na vhodné místo. Mezi hlavní nevýhody patří ohrožení mateřské rostliny, což je hrozbou zejména u těch, kdo tuto metodu dělají poprvé. Dělení vyžaduje přesnost i odbornost. Jedním oddělením ale můžete získat velké množství rostlin, které se poměrně rychle rozrůstají.

Jahodník

Foto: Pixabay

Jahodníky je možné pěstovat ze semen

Tato metoda je určena především pro trpělivé. I tyto rostlinky ale můžete získat zdarma. Semínka se nachází na povrchu každého plodu. Na jedné jahodě jich může být asi 200. Každé z těchto semen je životaschopné. Pěstování jahodníků z těchto semínek není obtížné. Pravdou ale je, že semena nejsou tak spolehlivým prostředkem, jako zbylé dvě metody. Navíc rostliny, které ze semen získáte, budou jiné, než rostliny získané ze šlahounů. Některé druhy lesních jahod ale nelze množit jinak, než právě semeny.

Množení jahodníků šlahouny

Tento způsob je nejvhodnější pro začátečníky. Je nejjednodušší a nejrychlejší. Jahody zcela přirozeně, bez jakéhokoli zahradníkova přičinění, produkují šlahouny. Rostlina je vzdaluje od svého stanoviště. Na konci šlahounu se tvoří nová malá rostlinka. Pokud se dotkne půdy, má schopnost zakořenit. Jejich umístění lze do jisté míry kontrolovat tak, že šlahouny položíte na místo dle délky. Pokud chcete rostliny pěstovat ve větší vzdálenosti, můžete je nechat prorůst do samostatné nádoby. Odtud je už snadno přesadíte na místo určení. Postup krok za krokem:

  1. Připravte si květináč nebo jakoukoli jinou nádobu a naplňte ji hlinitopísčitou půdou.
  2. Šlahoun nasměrujte do nádoby tak, aby zůstal na úrovni země. Na místě jej můžete držet s pomocí kolíčků na prádlo, kameny, tyčemi či čímkoli jiným. Je důležité, aby jeho spodní část byla v kontaktu s půdou.
  3. Jakmile šlahoun v nové nádobě zakoření, můžete jej oddělit od mateřské rostliny (odstřihněte šlahoun).

Zdroje info:

https://strawberryplants.org/strawberry-plant-propagation/

https://www.rostlinky.cz/blog/rozmnozovani-jahod.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!