Třezalka: Přírodní antibiotikum, které vnese do vašeho života světlo

třezalka

Jedná se o nejpopulárnější léčivou rostlinu. Nyní je vhodná doba pro sběr třezalky. Jak sbírat a sušit? S čím vším vám tato léčivka pomůže? Prozradíme vám to. Stejně tak i to, proč si udělat doma antidepresivní třezalkový čaj.

Rostlina s léčivými a nadpřirozenými schopnostmi

Třezalka se vyskytuje často na loukách. Nasbírat ji můžete snadno v přírodě. Odedávna se jí přisuzuje mnoho léčivých účinků a nadpřirozených sil. Dokáže harmonizovat už jen tím, když si k ní přivoníte. A alespoň se tak na malý okamžik zastavíte. Jedná se o jednu z nejpopulárnějších léčivých rostlin. Nyní je vhodná doba na sběr. Během měsíců července a srpna se sbírají vrcholky rozkvetlé natě bez plodů a zdřevnatělých částí zvonků. Nejlepší je sbírat ráno po rozkvětu, jak opadne rosa, za slunného počasí.

Nať se váže do svazků. Můžete ji nechat sušit přirozeně na dobře větraném místě, ve stínu. Takto velmi dobře a rychle prosychá. Možné je i sušit uměle při teplotě do 35 °C. Správně usušenou třezalku poznáte podle toho, že má původní barvu, svíravě hořkou chuť a je téměř bez vůně. Usušenou kvetoucí nať můžete pak nastříhat na menší kousky a skladovat v dobře uzavíratelné nádobě.

bylina

Foto: Pixabay

Léčivá síla třezalky tečkované

Pomáhá při výkyvu nálad, depresivních stavech, pocitech úzkosti, nadměrném stresu. Léčivě působí při chorobách trávicí soustavy. Podporuje činnost ledvin, slinivky. Posiluje srdeční činnost, krevní oběh a čistí krev. Je dobrá na plíce. Bylina je účinná na záněty. Je vhodná při problémech se žaludkem a dvanácterníkem.

Bylina, která je vhodná pro ženy v období menstruace i klimakteria. Pomůže při problémech s nespavostí. Dá se dokonce užívat dlouhodobě při roztroušené skleróze. Zevně hojí otevřené rány, poranění kůže, pokožku spálenou od slunce, ale také při opařeninách. Odstraňuje otoky. Dokáže léčit hemoroidy. Je ideální pro ty, které trápí revma.

Třezalkový čaj, který vás dostane do pohody

Do šálku dejte 2 lžičky suché třezalky a zalijte vroucí vodou. Nechte 15 minut louhovat a poté přeceďte. Čaj je ideální pít až 3x denně.

Zdroj: mojemedicina.cz, herbarka.cz, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK92750/

Náhledové foto: Pixabay