Vyrobte si domácí prostředek pro ochranu rajčat: Základem je obyčejné mléko

Rajčata

Vyrobte si domácí prostředek pro ochranu rajčat – k jeho výrobě vám postačí docela obyčejné mléko. Rajčata jsou ceněna pro svou šťavnatou chuť a kulinářskou všestrannost. Tyto lahodné plody se však mohou stát obětí škůdců a plísní. Ovšem ve vaší ledničce skrývá nečekaný spojenec: mléko.

Síla mléka pro ochranu rajčat

Mléko má několik vlastností, které z něj činí vynikajícího přírodního ochránce rajčat:. Bílkoviny a enzymy obsažené v mléce působí jako přírodní repelenty, takže listy rajčat pro ně budou pro škůdce po aplikaci postřiku mnohem méně lákavé. Aplikace mléka na rostliny rajčat vytváří ochrannou bariéru, která škůdce odrazuje, a účinně tak snižuje napadení a s ním spojené škody.

Zmínit je ovšem třeba i protiplísňové vlastnosti mléka. Rajčata jsou také náchylná k houbovým chorobám, které mohou zpomalit růst a zkazit plody. Protiplísňové vlastnosti mléka, konkrétně sloučeniny laktoferin a lysozym, potlačují růst plísní a zabraňují vzniku houbových chorob.

Rajčata

Foto: Pixabay

Praktické tipy pro využití mléka při ochraně rajčat

Připravte si roztok mléka a vody smícháním stejných dílů mléka a vody. Smíchejte například jeden šálek mléka s jedním šálkem vody. Používejte čerstvé mléko bez přísad a sladidel, protože ty mohou mít na rostliny nepříznivé účinky. Roztok dobře promíchejte, abyste zajistili správné naředění.

Naplňte rozprašovač hotovým pomocníkem důkladně postříkejte stonky a horní i spodní stranu listů rajčat. Roztok působí jako ochranný povlak, díky němuž jsou listy méně žádoucí pro škůdce a brání růstu hub. Postřik aplikujte brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je teplota nižší, abyste se vyhnuli spálení listů na přímém slunci.

Pravidelná aplikace jako základ

Pro zachování účinné ochrany aplikujte tento domácí prostředek pro ochranu rajčat každých 7-10 dní během vegetačního období nebo kdykoli je to nutné, a to zejména v období vysoké aktivity škůdců nebo zvýšené vlhkosti. Pravidelná aplikace zajišťuje důslednou ochranu proti škůdcům a plísním a udržuje rostliny rajčat zdravé a produktivní.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/s-cim-se-nesnaseji-rajcata-30000530.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/kdyz-se-rostliny-mezi-sebou-nesnesou

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)