Jahody a rajčata se nekamarádí. Vedle sebe je nepěstujte

Jahody

Jahody jsou velmi oblíbené mezi dětmi i mezi dospělými. Důvodem je jejich skvělá chuť a nenáročné pěstování. Někdy se ale chybnou výsadbou můžete o své plody připravit. Smíšená výsadba (více rostlin na jednom záhonu) je v poslední době trend, někdy ale může více ublížit než prospět. Jaké rostliny jahody ve své blízkosti nemají rády?

Jahody a jejich přátelé

Když vybíráme rostliny, které se k sobě hodí, zvažujeme nejen to, kdy budou plodit, ale také to, jak se budou vzájemně podporovat. To je základem smíšené výsadby. Pokud se rostliny vzájemně podporují v růstu, je to dobrá kombinace. Avšak rostliny si mohou konkurovat. Berou si vodu a živiny, může dojít k nepříznivému ovlivnění chuti a vůně ovoce a dalším problémům. Spolu s jahodami můžete pěstovat například česnek, který je ochrání před šneky a slimáky. Pažitka, měsíček lékařský a šalotka zabrání tvorbě hub a spor. Luštěniny či hrášek mohou dodat do půdy potřebné živiny.

Jahody

Foto: Pixabay

Zloději živin

Pro svůj vývoj potřebují jahodníky určité živiny. Ty získávají z půdy. Pokud těchto živin není v půdě dostatek (například kvůli tomu, že je odebírá konkurenční rostlina), může dojít k zastavení růstu. V celé řadě případů nepomůže ani hnojení. Typickými zloději živin jsou rostliny z rodu Brassica. Sem patří zelí, brokolice, brukev, kapusta, květák, kedluben, růžičková kapusta a některé další. S jahodami si vzájemně kradou důležité živiny, proto je raději spolu ani ve vzájemné blízkosti nepěstujeme.

Živiny kradou ale také tyto rostliny:

  • Růže – mají podobné nároky na živiny jako jahody.
  • Chřest – i když by se na první pohled zdálo, že se tyto rostliny budou podporovat v růstu není tomu tak. Chřest totiž vyžaduje jinou úroveň kyselosti půdy než jahody, což může znamenat problém při pěstování.
  • Vysoké rostliny – jakékoli vysoké rostliny by jahodám stínily, čímž se snižuje množství plodů. Do této skupiny patří například slunečnice.

Fenykl

Zapamatujte si, že fenykl se pro společnou výsadbu nehodí. A to ani k jahodám. Má silnou vůni, čímž dokáže odradit celou řadu škůdců. Na druhé straně ale také brání růstu a potlačuje chuť okolo rostoucích plodů. Někdy může dokonce zabránit klíčení některých semen. Pro fenykl si proto připravte vlastní záhon.

Rostliny, které lákají škůdce

Zatímco některé rostliny mohou škůdce od vašich jahod držet dál, existují i takové, které je naopak přilákají. Rajčata například přitahují mšice a další škodlivý hmyz. Ten se pak mnohem raději pustí do sladkých jahod, než do plodů rajčat. Dalšími takovými nevhodnými sousedy jsou brambory či lilek.

Sdílené nemoci

Do jednoho záhony nevysazujeme rostliny, které jsou náchylné na stejné nemoci. Proto jahody nevysazujeme společně s mátou, melouny, okrou, angreštem, malinami a peckovým ovocem, jako jsou meruňky, broskve a třešně.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/s-cim-se-nesnasi-na-zahone-jahody-20330420.html?from=papriky-hnojeni-30000524&position=2&type=BottomArticle

https://strawberryplants.org/20-plants-to-never-grow-with-your-strawberries/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!