Jak pěstovat pivoňky, abyste se těšili z jejich bujného květenství dlouhou dobu

Pivoňky

Pivoňky jsou úchvatné rostliny, které zdobí zahrady našim babičkám, maminkám, ale také mnohým z nás. Jejich krásné květenství donutí každého z nás, aby se po nich ohlédl. Pokud jste si letos či minulý rok pivoňky pořídili, budete si muset na jejich bujné květenství počkat. Protože čím starší rostlina je, tím krásnější a bohatší květy má. Na druhou stranu, pokud máte pivoňky již roky na zahradě a málo kvetou, možná jim poskytujete špatnou péči.   

Pivoňky dřevité a opadavé

Pivoňky dělíme na dva druhy, a to na dřevité a opadavé. Tyto druhy není doporučováno vysazovat na příliš slunné místo. Mezi další patří bylinné pivoňky, které preferují hnojení uzrálým kompostem a v letním období je potřeba, abyste je pravidelně zalévali. Během celé sezony odstraňujte suché části a na podzim jim seřízněte stonky. 

Jedná se o druhy, které na našich zahradách vídáme nejčastěji. Ovšem existuje jich kolem tří tisíc s různě barevnými a tvarovanými květy, které mohou být ploché, ale také plné. Obecně je potřeba pivoňkám dodat dostatek vláhy, jinak nepokvetou dlouho. 

Pivoňky
Foto: Pixabay

Správná péče je zásadní

Umístění je samozřejmě velice důležité, ale dalším předpokladem k tomu, aby pivoňky dlouho a bohatě kvetly, je dostatek vláhy. To znamená, že je budete muset vydatně zalévat, protože je známo, že pivoňky mají opravdu rozrostlý kořenový systém. Takže dvě deseti litrové konve k jedné pivoňce budou ideální. Nezapomínejte také zvolit správné odrůdy a před pořízením si o nich vše potřebné zjistit. Můžete také vysadit pivoňky, které na sebe navazují s dobou kvetení. 

Pivoňkám také můžete dopřát živiny ve formě hnojiva. Ideální bude například zákvas ze slepičího trusu. Pokud nemáte slepicí trus, lze také zvolit hnojivo pro okrasné rostliny, které obsahuje draslík a fosfor. Koupit jej můžete v květinářství či zahradnictví. Obezřetní buďte na poměr obsažených živin, neboť příliš mnoho dusíku vede k rozvoji plísní, rychlému růstu zelených částí, ale minimálnímu kvetení. Což jistě nechcete, proto by měl být podíl draslíku vyšší.  

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jak-pestovat-pivonky-aby-bohate-kvetly-20220516.html, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pivonka-na-zahrade-nemuze-chybet

Náhledové foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)