Pouze čistá voda mnohdy nestačí: Jahody se vyplatí umýt pořádně

Jahody ve vodě

Myjete jahody pouze čistou vodou? Nemusíte je zbavit všech nežádoucích látek. Veškeré mikroganismy v důsledku pouhého opláchnutí proudem vody zmizet nemusí. U domácích jahod to až tak nevadí, protože vy sami dobře víte, čím jahody hnojíte a jak se o ně staráte. U kupovaných plodů není od věci použít lehce důmyslnější řešení. Ne, nemusíte mít žádný strach. Nebude vás to stát moc peněz a všechno zvládnete za pár okamžiků. Jak si tedy při umývání jahod pomoct?

Levný domácí roztok jahod skvěle vyčistí

Přesně tak, vůbec nic složitého. Se zajímavým nápadem přišel polský online magazín webniusy. Smíchat stačí litr vody a malou lžičku sody bikarbony. Vytvořený roztok nalijete do hlubší misky a následně v něm necháte jahody zhruba po dobu 5 minut. Po vytažení jahody osušíte papírovou kuchyňskou rolí a máte vystaráno. Můžete si být jistí, že v samotných jahodách se žádné nepřirozené látky nacházet nebudou.

Soda bikarbonaSoda bikarbona: Foto Pixabay

Pomoct může i kyselina octová

Podobný roztok se dá připravit i právě s touto kyselinou. Opět nejde o nic náročného. Stačí smíchat vodu s malým množstvím jablečného octa. Jahody se v této směsi také nechají po dobu 5 minut a budou dokonale omyté. Jestliže octa nedáte do směsi více, můžete si být jistí, že chuť jahod nebude nijak negativně ovlivněna.

JahodyJahody: Foto Pixabay

Trik se solí není tak účinný, jak by se zdálo

Na sociálních sítích kolují také videa s vodou a solí. Právě sůl má vylákat ven veškeré červíky a jiný hmyz, který se v ovoci nachází. Pozor na falešný strach, v jahodách se moc takovýchto organismů nenachází. Když už tam některé jsou, žádnou škodu z hlediska poškození zdraví nemají šanci způsobit. Metodu se solí se tak vyplatí spíše vynechat.

Zdroje info: Autor, webniusy.com, tojenapad.sk

Jahody ve vodě: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.