Jahodníky: vaši péči si zasluhují i po sklizni jahod

Jahodník

V červnu jste si užívali skvělých plodů, které vám jahodníky poskytli. Nyní je čas, kdy je potřeba se o tyto rostliny zase postarat, abyste se i napřesrok mohli radovat s veliké jahodové sklizně. Po třech letech je potřeba jahodníky obnovit: vyměnit je za mladší, protože úroda z nich už nebude příliš velká. Takže v závislosti na tom, jestli je budete zachovávat nebo obměňovat, je potřeba po jejich odplození určitá péče.

Péče o jahodníky, které chceme zachovat

Pokud jahodníky chcete ponechat na záhoně a ještě příští rok je sklízet, pak stačí, když z nich odstřihnete všechny přebytečné výhony. Záhon okopejte a odstraňte veškerý plevel. Poté každou rostlinu dobře zalijte a přihnojte. Některé listy jsou napadené skvrnitostí, v takovém případě je budete muset odstranit a ponechat pouze srdíčka sazenic. Někteří zahradníci doporučují posekat celý záhon, prý se tím příští rok zvýší úroda.

Jahodníky

Jahodníky: Foto Pixabay

Zakládání nových záhonů

V případě, že své jahodníky máte na zahradě již třetí rok, budete je chtít obnovit. Nejvhodnější doba pro výsadbu nových sazenic je v červenci. Do zimy je totiž ještě dostatek času a rostliny posílí natolik, aby je zima neohrozila. Napřesrok už se můžete těšit z nových plodů svých jahodníků. Velice vhodné je zakládání záhonů prostřednictvím zakořeňujících plazivých výhonů, které známe pod lidovým označením „šlahouny“.

Práce se sazenicemi

Jednoleté matečné rostliny mohou být zdrojem nových sazenic: musí být však zdravé a dobře plodící. Sazenice je pak vhodné odebírat a přesazovat ráno nebo večer, kdy slunce není při plné síle (pokud možno když je podmračené počasí). Vzhledem k tomu, že jahodníky produkují velké množství „šlahounů“, můžete své první sazeničky získat v podstatě od kohokoli, kdo má záhon jahod. Jen málokdo totiž využije všechny sazeničky.

Jahodníky: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!