Jahodník neplodí, ale produkuje šlahouny. Důvodů je spousta

Jahody

Jedná se o běžný problém. Pořídíte si jahodníky, zasadíte je, s láskou o ně pečujete, a pak zjistíte, že neplodí. Nesklidíte žádné nebo téměř žádné ovoce. Navzdory tomu se zdá, že rostlina je zdravá a prosperuje, listy jsou husté a tmavě zelené. Dokonce produkují šlahouny. Tak v čem je problém? Důvodů může být více.

Příliš mladý jahodník

Mladé sazeničky jahodníku produkují malé množství plodů. To je věc, která se změnit nedá a ani byste se o to neměli snažit. Je dobré, když mladá rostlina používá svou energii na vytváření kořenů, než aby ji investovala do tvorby plodů. Jahodníky jsou trvalé rostliny. Uvidíte, že napřesrok už budou plodit ovoce více.

Nemoci a škůdci na jahodníku

Nemoci a škůdci jahodníky samozřejmě vyčerpávají. To se samozřejmě negativně projeví na množství plodů. Když rostlina nemá sílu, nemůže plody vytvářet. Proto byste se měli zaměřit na pravidelnou péči o své rostliny a zbavovat je škůdců a chránit před nemocemi.

Jahodník

Foto: Pixabay

Nesprávná zálivka

Rostliny potřebují vody tak akorát. Jahodníky nejsou výjimkou. Jejich kořenový systém je poměrně mělký, což znamená, že správná zálivka je velmi důležitá. V první řadě je důležité, aby půda byla dobře propustná. Dále je vhodné jahodníky pravidelně zalévat. Pokud vyschne horní vrstva půdy, může se stát, že jahodník přejde do režimu přežití. Proto neplodí nebo je plodů málo. Pokud budete ale rostlinu zalévat příliš, můžete tím zastavit její růst i produkci plodů. Navíc může dojít k hnilobě. Stojatá voda je nepřítelem jahodníků!

Jahodník nebyl opylen

Zjednodušeně řečeno: aby vznikla jahoda, je třeba, aby se pyl z jedné květiny dostal do jiné květiny. Tomuto napomáhají opylovači, jako jsou včely či motýli. Pokud pěstujete jahody v nádobách uvnitř, pravděpodobně se úrody nedočkáte.

Nedostatek živin

Samotná rostlina může růst i v půdě, která není příliš bohatá na živiny. Nemůžete ale očekávat, že vám z ničeho vytvoří plody. Aby došlo k tvorbě plodů, jsou zapotřebí správné živiny. Zároveň je ale třeba říci, že s hnojivy bychom to neměli přehánět. Používejte speciální hnojiva na jahody, která mají správné poměry živin. Následujte pokynů výrobce. Nesprávné poměry živin v hnojivech mohou například způsobit to, že rostlina bude produkovat krásné a zdravé listy, ale žádné plody.

Zdroje info:

https://strawberryplants.org/strawberry-plants-producing-runners-but-no-strawberries/

https://living.iprima.cz/zahrada/vy-se-ptate-my-odpovidame-vyhodit-sazenice-jahod-ktere-nekvetou

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!