Lokvát alias mišpule japonská. Proč je o její plody v poslední době takový zájem?

Lokvát japonský, česky též mišpulník japonský (Eriobotrya japonica) je ovoce pocházející z Číny, které se v Japonsku pěstuje již více než tisíc let. Největším producentem tohoto ovoce je japonská prefektura Kagawa. Loquat, japonsky „Biwa“, je symbolem vytrvalosti, překonávání obtíží a štěstí, protože kvete brzy v zimě a je jedním z prvních plodů jara. Její žluté květy a žlutooranžové plody připomínají zlato a bohatství, a proto je oblíbeným námětem v čínském umění a poezii.

Jak vlastně chutná lokvát

Plody loquatu mají jemně pikantní chuť, díky níž jsou osvěžující. Je také plný prospěšných živin, včetně vysokého obsahu vitaminů A a C, betakarotenu a dalších zdraví prospěšných látek. Z listů rostliny Loquat se připravuje speciální čaj zvaný „biwa cha“. V Japonsku se plody konzumují především k udržení mladistvé a krásné pleti.

Sezóna plodů loquatu nastává v květnu a červnu a podobně jako u meruněk je poměrně krátká. Loquaty najdete na asijských trzích, včetně těch v našich obcích. Plody se loupou a je třeba si uvědomit, že obsahují poměrně velká semena.

Foto: Pixabay

V Japonsku je milují

V této sezóně slouží loquaty jako častý zdroj inspirace pro japonské cukráře. Ti plody zapracovávají do nejrůznějších cukrovinek a vytvářejí tak lahodné a vizuálně přitažlivé pochoutky. Sladká a pikantní chuť loquatu dodává tradičním japonským dezertům jedinečný nádech, od dortů po koláče a želé.

Kromě kulinářského využití je loquat ceněn také pro své okrasné vlastnosti. Její stálezelené listy a trsy zářivě žlutých plodů z ní činí atraktivní doplněk zahrad a krajiny. V některých oblastech se loquat dokonce pěstuje spíše jako okrasná rostlina než pro produkci ovoce. Až se tedy příště setkáte s tímto pozoruhodným rostlinným druhem, využijte příležitosti a poznejte jeho jedinečné chutě a vychutnejte si krásu, kterou přináší do kulinářského světa.

Zdroj: https://www.brydova.cz/2018/06/04/mispule-japonska/, https://www.rehabilitace.info/vyziva-a-jidlo/lokvat-neboli-mispule-japonska-jake-jsou-jeji-ucinky-a-prinosy-pro-zdravi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)