Ideální čas na sadbu narcisů? Právě teď!

Narcis

Tento podzimní čas je jako dělaný na sázení narcisů. Může se to zdát brzy ale u těchto cibulovin je to normální. Nejvhodnější termín pro sadbu je totiž teď v říjnu. Pojďme se tedy podívat na pár rad k sadbě narcisů, ať tu ideální chvíli a čas nepropásnete.

Před samotnou sadbou

Všechny cibuloviny, tedy i narcisy jsou vždy rády za předpřipravenou půdu. Pokud tedy plánujete výsadbu cibulek, první se zaměřte na toto. Před sázením prostě zryjte zeminu na stanovišti, které jste zvolili. Stačí asi na hloubku rýče. Poté aplikujte dobře uleželý kompost. Domácí je samozřejmě velkou výhodou, ale nic, co by nešlo nahradit. Pokud tedy nemáte kompost k dispozici můžete použít kupované hnojivo. Také poslouží dobře. Pokud jde o stanoviště, kterého jsme se již dotkli, tak vybírejte vždy takové, které bude slunečné. Díky tomu vám narcisy dříve pokvetou a budou tedy ozdobou vaší jarní zahrádky. Nebojte se ani umístění pod opadavé keře nebo stromy. Nemusíte mít strach. Než se totiž tyto rostliny olistí, narcisy budou mít dostatek slunečního svitu. Půda sama o sobě by pak neměla být přemokřená a spíše propustná. Máte-li těžkou a mokrou půdu, nezbyde nic jiného než požít drenáž. V místě, kde pokládáte cibulku prostě na dno jamky dejte malou vrstvu písku, smíchaného s půdou. Pak už nezbývá nic jiného než usadit cibulku. To čiňte do hloubky asi deset nebo patnáct centimetrů, jsou-li větší, klidně hlouběji. Poté zasypte substrátem. Poté přitlačte a dobře zalijte vodou, aby se dostala až k cibulkám.

Proč takový brzký čas?

Nejlepší je brzké sázení. Proč? Narcisy totiž potřebují k zakořenění prostě delší dobu. Již to je jeden z nejhlavnějších a nejlogičtějších důvodů. Při brzkém sázení jim totiž ještě pomáhá vyhřátá půda. První mrazy pak cibulky již neohrozí, jelikož základ kořenů je již pevný. Pokud kupujete nové cibule, také vězte, že brzká sadba je také potřeba. Jinak začnou sesychat. Může se však stát, že prostě nemůžete nebo nestihnete brzo sázet. Nebojte a nevěste hlavu. Saďte prostě později na podzim, avšak pro lepší uchování tepla ještě udělejte rostlinkám kryt z posečené trávy nebo z kůry či chvojí. Jakmile se však objeví jarní teploty, kryt odstraňte. Jinak by vám vyrostly neduživé a bílé výhonky.

Škůdci – především hlodavci!

Nutno však podotknout, že celá rodina narcisů jsou jedovaté. A cibule obzvlášť. Sliz ze stonků je dráždivý a může poškodit pokožku. Navíc citlivé řezané květiny se prostě v jedné váze s narcisem nesnesou. Malé děti pak mohou lákat ony cibulky, atak je raději uchovávejte. Dalším problémem, který vás může potkat u pěstování narcisů jsou škůdci. Nejvíce myši nebo hraboši, tedy hlodavci. Ty mohou ze dne na den ukončit radost z krásně vypěstovaných narcisů – ozdob záhonku. Navíc havěti ani nevadí, že jde o jedovaté rostliny, vesele je ohryzávají. Jak se tomu bránit? Pořiďte si plastové košíčky. Do nich cibule umístěte. Pro jistotu ještě můžete přidat králičí pletivo. Jde o síťku z umělé hmoty, která je uzpůsobena zubům hlodavců, a proto jim neodolá. Potom můžete mít jistotu, že hlodavci, myši a hraboši vás o to, co jste vypěstovali, nepřipraví.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.