Růže svraskalá není zhýčkaná šlechtěním

Růže svraskalá

Milujete růže všeho druhu? Pokud ano, určitě je si z čeho vybírat. V současné době najdeme na zahradách i v květinářstvích spousty kultivarů schopných zaujmout jak samotným tvarem, strukturou, velikostí, tak i barvou. Jestliže se nehodláte smířit se šlechtěnými formami růží, jež jsou často přeplácané a zbytečně honosné, vsaďte na přirozenou krásu této květiny. Výbornou volbou je růže svraskalá. Už z dálky ji ucítíme podle nádherné okouzlující vůně, nicméně to není všechno, zaujme také pestrobarevnými kvítky a samotnými plody. Odkud se vlastně tato růže vzala, kam se hodí a jak se využívá? Čtěte dál, všechno vám prozradíme v tomto článku.

První růže svraskalé hledejte na dálném východě

Rosa rugosa, jak je tato růže označována latinsky, má svou domovinu v dalekých východních krajinách. Roste fakticky po celém světě a dobře se jí daří i v našich podmínkách. Aniž by to mnozí věděli, setkat se s ní lze u okrajů silnic, ale klidně i na zahradách. Tvořit dokáže krásný kvetoucí živý plot a bez problémů přežije i v místech, která jsou hodně znečištěná výfukovými plyny. Vyznačuje se také maximální výdrží z pohledu počasí. Není pro ni potíž růst jak ve velmi suchém období, tak i třeba v době, kdy venku panují kruté mrazy. Jen je zapotřebí vystříhat se jejího pěstování na příliš mokrých půdách, které jsou navíc nepropustné.

Růže svraskalá

Krásný živý plot i solitér ve svahu

Růže svraskalá se hodí do mnohých koutů vaší zahrady. Tradičně se stává součástí živých plotů, nicméně své místo si může najít bez problémů klidně i ve svažitém terénu. Tady vypadá nádherně v solitérním postavení, když okolo ní bude růst tráva. Svahy se jejím prostřednictvím zpevní, a navíc dostanou punc originality se vším všudy.

Květy i jedlé plody plné vitamínů

V jarním období nás tato růže obšťastní krásnou unikátní vůní a spoustou zeleně, na podzim dá neskutečné množství velkých šípků. Ty obsahují mraky vitamínu C a lze z nich vyrobit skvělá šťáva nebo marmeláda vynikající chuti.

 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.