Hruška, nebo jablko? Ani to, ani to. Vyzkoušejte nashi!

Nashi

Na pultech našich obchodů lze najít spousty exotického ovoce. Mezi velmi oblíbené patří i žluté plody připomínající jak jablko, tak i hrušku. Jablko spíše tvarem, chutí zřejmě více odpovídá hrušce. Pokud jste na nashi narazili a ještě se neodhodlali k jeho nákupu, určitě vás v následujících řádcích navnadíme. Nashi rozhodně stojí za to. Než se podíváme na chuťové vlastnosti a způsoby konzumace, zaměříme se na jeho původ.

Původ na dálném východě

Jedná se o asijské ovoce, jež dorazilo až do Evropy z Číny a Japonska. I proto ono tradiční označení japonská hruška. Postupně došlo k rozšíření této plodiny do Austrálie, Ameriky a následně dalších částí světa. Co se týká samotného stromu nashi, tak ten se nápadně podobá jabloním a dorůstá se výšky okolo 2 metrů.

Základní charakteristika nashi

Nashi se vyznačuje charakteristickou žlutou pevnou slupkou. Tvar plodu je oválný a vyznačuje se také dlouhou stopkou. Průměrná hmotnost nashi osciluje okolo 200 gramů. Setkat se ale údajně lze i s plody vážící okolo 1 kg. U nás jsme je ale ještě neviděli. Chuťově se jedná o velmi sladké ovoce, kyselost lze v těchto hruštičkách cítit minimálně.

Nashi

Jak se nashi konzumuje?

Úplně totožně jako jablko či hruška. Optimální je konzumace čerstvých plodů. Jestliže nashi oloupete, získáte sladší chuť. Kyselost se skrývá právě ve slupce podobně, jako je tomu u jablek a hrušek. Vynikající je nashi v různých salátech. Rozhodně se vyplatí používat ji také v teplé kuchyni. Perfektně se hodí třeba ke zvěřině. Jinak je třeba nashi zakápnout trochou šťávy z citrónu, budete mít jistotu, že nečerná.

Další zajímavosti o nashi

Nashi má skvělé diuretické účinky. Podpoří trávení a dle mnohých umí zmírnit i negativní účinky alkoholu. Strom nashi lze pěstovat i na zahradě. Pěstování samotnému se budeme věnovat v dalším článku, který vyjde v brzké době.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.