Klobásy
31/12/2018
Kategorie: Aktuality, Novinky, Tipy a triky

Udíte klobásy? Pozor na tyto likvidační chyby

Uzení klobás patří mezi neskutečně oblíbené činnosti. Pravděpodobně nejen díky skvělému výsledku, ale i proto, že se jedná o společenskou událost. Většinou se sejde několik chlapů, kteří si projdou tradičními činnostmi. Nejprve se shání ingredience, následně mele maso, poté nechá uležet a následně se střívkuje. Pak už v uvozovkách stačí pouze naskládat klobásy do udírny a čekat na výsledek. Takto se všechno zdá velmi jednoduché, nicméně může přijít několik omylů, které dokážou celou zábavu proměnit ve zklamání. Co se může přihodit?

Nevhodná kombinace masa

Pozor na kvalitní čerstvé maso. Jeho jakost si rozhodně ověřte. Také je zapotřebí dodržet poměrně mezi tučným masem z boku a libovým. Jestliže se vám to nepodaří, budete mít klobásy buď příliš tučné, nebo naopak hodně suché.

Nesprávný poměr koření a soli

Přesolené klobásy se nedají jíst. Stejně tak je nutné mít představu o přesném poměru ostatního koření. Zkušení uzenáři mají své recepty, na které nedají dopustit. Prakticky se nemohou zmýlit.

Špatné promíchání směsi

Když maso pomelete, určitě dbejte na to, aby se všechno dokonale promíchalo. Dejte si tu práci a maso se solí i bylinkami rukama smíchejte tak, jak si to zaslouží. Poté ho nechejte alespoň 3 dny uležet. Chutě se promísí a výsledek bude dokonalý.

Chyby při střívkování

Neumíte to se špejlemi? Nevadí, vsaďte na klasické stávkování. I tady ale dbejte na to, aby byly klobásy dokonale naplněné. Pokud do nich budete chtít udělat prstem důlek, nemělo by to jít lehce, optimálně skoro vůbec. V opačném případě bude tvar klobás neforemný.

Uzení při nesprávné teplotě

Teplota pro uzení klobás by se měla pohybovat okolo 60 stupňů Celsia. Jestliže mírně stoupne na krátký okamžik, nic se nestane. Vystavíte-li ale klobásy vyšší teplotě dlouhodoběji, mohou se spálit, což by byla nesmírná škoda. Pozor také na dehtující udírnu a nevhodnou volbu dřeva.

Příliš mnoho alkoholu u všech zúčastněných

Poslední, ale vcelku logické vyústění společenské akce. Vždyť slivovice k uzení prostě patří. Na klobásy by měl minimálně jeden člověk dohlížet. Není-li tomu tak, je celkový výsledek snad jen otázkou náhody, což samozřejmě nechcete.

8 komentářů
  1. vincent.netopyr@seznam.cz'
  2. milan.riliak@seznam.cz'
  3. libuse.necas@seznam.cz'
    • olga.jirmanova@seznam.cz'
    • vasekforejt@seznam.cz'
  4. boll@seznam.cz'

Vložit komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *