Klobásy

Udíte klobásy? Pozor na tyto likvidační chyby

Uzení klobás patří mezi neskutečně oblíbené činnosti. Pravděpodobně nejen díky skvělému výsledku, ale i proto, že se jedná o společenskou událost. Většinou se sejde několik chlapů, kteří si projdou tradičními činnostmi. Nejprve se shání ingredience, následně mele maso, poté nechá uležet a následně se střívkuje. Pak už v uvozovkách stačí pouze naskládat klobásy do udírny a čekat na výsledek. Takto se všechno zdá velmi jednoduché, nicméně může přijít několik omylů, které dokážou celou zábavu proměnit ve zklamání. Co se může přihodit?

Nevhodná kombinace masa

Pozor na kvalitní čerstvé maso. Jeho jakost si rozhodně ověřte. Také je zapotřebí dodržet poměrně mezi tučným masem z boku a libovým. Jestliže se vám to nepodaří, budete mít klobásy buď příliš tučné, nebo naopak hodně suché.

Nesprávný poměr koření a soli

Přesolené klobásy se nedají jíst. Stejně tak je nutné mít představu o přesném poměru ostatního koření. Zkušení uzenáři mají své recepty, na které nedají dopustit. Prakticky se nemohou zmýlit.

Špatné promíchání směsi

Když maso pomelete, určitě dbejte na to, aby se všechno dokonale promíchalo. Dejte si tu práci a maso se solí i bylinkami rukama smíchejte tak, jak si to zaslouží. Poté ho nechejte alespoň 3 dny uležet. Chutě se promísí a výsledek bude dokonalý.

Chyby při střívkování

Neumíte to se špejlemi? Nevadí, vsaďte na klasické stávkování. I tady ale dbejte na to, aby byly klobásy dokonale naplněné. Pokud do nich budete chtít udělat prstem důlek, nemělo by to jít lehce, optimálně skoro vůbec. V opačném případě bude tvar klobás neforemný.

Uzení při nesprávné teplotě

Teplota pro uzení klobás by se měla pohybovat okolo 60 stupňů Celsia. Jestliže mírně stoupne na krátký okamžik, nic se nestane. Vystavíte-li ale klobásy vyšší teplotě dlouhodoběji, mohou se spálit, což by byla nesmírná škoda. Pozor také na dehtující udírnu a nevhodnou volbu dřeva.

Příliš mnoho alkoholu u všech zúčastněných

Poslední, ale vcelku logické vyústění společenské akce. Vždyť slivovice k uzení prostě patří. Na klobásy by měl minimálně jeden člověk dohlížet. Není-li tomu tak, je celkový výsledek snad jen otázkou náhody, což samozřejmě nechcete.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

8 komentářů

 1. Vincent Odpovědět

  Tento pán o uzení neví asi nic,minulé místo masa uhlí a dnes klobásy na 60 stupňů celsia,to bude asi mistr uzení města pražského.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   díky za kritiku, skutečně tak klobásy udím s tím, že teplota samozřejmě drobně kolísá.
   Klobásy se letos podařily. Žádný mistr určitě nejsem, nikde jsem to netvrdil.
   Mějte se, když přidáte pár dobrých rad místo ironie, rádi se od Vás poučíme.

 2. Nečas Jan Odpovědět

  Dobrý den pane Štěpán,

  rád Vás poprosím jestli mě poradíte kde koupím tekuté hnojivo na pěstování hydroponiji. Rád bych pěstoval okurky ve vodě. Jsem na chalupě o víkendech a nemohu zalévat.
  Děkuji za radu
  jsem s pozdravem
  Nečas

  1. Vasek Odpovědět

   Nečas Jan zkuste Higarden.cz mají tam všechny hnojiva i systémy na hydroponii jde to i okoukat předpokládám na netu jsou také návody jak si systém postavit sám pokud budete chtít napište mail rád vas přesměruji na návod …

 3. Nemohu kvuli gdpr Odpovědět

  Dobrý den.
  Mám dvě otázky.
  Pro koho jr článek určen a udil jste vůbec někdy? Vlastně tři otázky. Fakt se tim živíte?

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   děkuji za 3 otázky.
   1) Pro širokou veřejnost.
   2) Naposledy klobásy 3 dny zpět, vše proběhlo standardně, ostatní chválili.
   3) Určitě ne, nikdy jsem to netvrdil.
   Jinak jsme hobby magazín, chceme čtenáře zaujmout, pobavit a třeba i poučit.
   I my se samozřejmě rádi prostřednictvím vašich komentářů pobavíme, případně poučíme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *