Zamiokulkas

Zamiokulkas: Nejoblíbenější pokojovka

V současnosti je zamiokulkas jednou z nejoblíbenějších pokojových rostlin. Péče o něj nezabere příliš času, a proto je vhodným řešením i pro ty, kteří si netroufají žádnou rostlinu pěstovat, protože na ni nemají čas. Jak tedy o zamiokulkas pečovat?

Správné místo

Když si rostlinu zamiokulkas zakoupíte a přinesete domů, vyberte mu vhodné stanoviště, nejlépe takové, kde je rozptýlené světlo. Také je možné, že během zimy, kdy je méně světla nebude dané místo vyhovovat. V takovém případě ho přemístěte blíže k oknu. V letním období ho naopak můžete dát i ven. Zpočátku však jen do stínu, aby si zvykl na nové prostředí a nedošlo k popálení rostliny sluncem.

Zalévání

Ačkoliv může zamiokulkas připomínat sukulent, bez vody určitě nepřežije. Hodně vody, ale také škodí. Denním zalévání by mohlo dojít k hnilobě stonku.  Ideální je zalévat rostlinu jedenkrát týdně, ve chvíli, kdy substrát vyschne. Vyschnutí substrátu poznáte tak, že zapíchnete špejli do substrátu, a pokud na ní substrát ulpěl, můžete se zálivkou ještě nějaký ten den počkat. Znamená to totiž, že substrát je sice na povrchu suchý, ale uvnitř má stále dost vláhy.

Chlad je nepřítel

Každá pokojovka má svůj původ někde jinde, a proto tomu musíme přizpůsobit i složení substrátu. U zamiokulkasu však žádné speciální požadavky nejsou a naprosto mu stačí substrát pro pokojové rostliny. Na co si však zamiokulkas potrpí, je teplota. Nesnese chlad, takže ho rozhodně neumisťujte na místo, kde táhne. Jinak by totiž mohl nastydnout, což pak projevuje černými skvrnami na stoncích. Co se týká hnojení, rostlina v květináči potřebuje živiny, které se jí hnojením dostanou. V zimě však na hnojení zapomeňte, ale v létě zamiokulkas snese hnojivo každé dva týdny. Pokud je to pro vás z časových důvodů náročné, vyzkoušejte hnojivové tyčinky, které jen zapíchnete do zeminy. Látky v těchto tyčinkách se postupně samy uvolňují a rostlina si jich vezme tolik, kolik je potřeba.

Zahrada je moje hobby. Ráda na ní trávím čas a píšu nejen o zahradničení.

22 komentářů

  1. Vlasta Džurná Odpovědět

   Je přelitá! Nezalévám skoro vůbec a dokonce
   kvete.
   Pokud jsem zalévala dost, měla jsem stejný
   problém a žloutly mi celé větvičky.

  1. Jarka Odpovědět

   já jsem zlomenou větvičku jen zapíchla do hlíny a ona zakořenila a rozrostla se v mohutnou rostlinu.

  1. Tamara Rajtrová Odpovědět

   Je to velmi jednoduché. Já je množím tak, že si rozdělím trs a přesadím pár rostlin do nového květináče. Vždy se mě to povedlo.

  2. Katka Odpovědět

   Urizla jsem stonek a dala do vody asi po 1 měsíci se objevil kořínek, chystám se nyní zasadit do hlíny.

  3. Marcela Laštovková Odpovědět

   Seříznete větévku a dáte do vody. Po čase pustí kořínky. Takhle ji rozmnožuji již několik let:)

  4. Pirpa Odpovědět

   Dá se namnožit lístky, které zakořenění jako lístky fialky africké. Zkoušela jsem to, ale myslím si, že je jednodušší koupit už hotovou květinu.

  5. Jana Janeckova Odpovědět

   Uříznout výhonky a nechat ve vodě pokud se nevytvoří takové cibulky.Trvá to delší dobu.Dřív jsem sázela do hlíny hned jak se udělaly kořínky ale to je špatně,musí se počkat na ty cibulky(nebo hlizy )

 1. Lucka Odpovědět

  Dobrý večer, mě se jednou podařilo uříznout zdravý list místo už umřelého. Zrovna jsem měla ve váze květinu od manžela, tak jsem tam ten stonek přidala. Byl pořád krásný, zelený, tak jsem ho ve váze nechala u okna a jen občas vyměnila vodu. Kořínky pustil asi až za rok. Byli malinké, ale zasadila jsem ho. Než vypustil první lístky trvalo to snad další rok. Dnes už mi zdobí kuchyň. Čekání se vyplatilo. Zkuste taky. Lucka

 2. Tamara Rajtrová Odpovědět

  Je to velmi jednoduché. Já je množím tak, že si rozdělím trs a přesadím pár rostlin do nového květináče. Vždy se mě to povedlo.

 3. Hana Odpovědět

  Zamioculcas lze množit buď dělením trsů, nebo dělením lístků. Nejčastějším způsobem rozmnožování je asi dělení trsů přímo při přesazování této rostliny, kdy lze získat najednou hned několik exemplářů, protože v květináči obvykle rostou společně čtyři rostliny a více. Úspěšnost takového množení je prakticky stoprocentní.

 4. Pirpa Odpovědět

  Dá se namnožit lístky, které zakořenění jako lístky fialky africké. Zkoušela jsem to, ale myslím si, že je jednodušší koupit už hotovou květinu.

 5. Mirka Odpovědět

  Množení zamiokulkasu: obraťte květináč, vyklopte obsah.Budete se divit – minimum zeminy, zato hodně hlíz!Ty odřízněte podélně i s listy,určitě budete mít zásobu na několik květináčů./Zasaďte do nové zeminy a zalijte!

 6. Pepa Odpovědět

  Zasadil jsem do květináčů dva ulomené lístky. Občas jsem je mírně zalil, ale trvalo rok, než se ukázaly první výhonky se dvěma lístky.Teď, téměř po dvou letech mám krásné zdravé rostliny. Ale chce to fakt velkou trpělivost! 🙂

 7. Eva Odpovědět

  dostala jsem tuto rostlinu, krásně roste přibývají listy, Přesadila jsem jí do nového většího květináče. Po zalití otvorem v květináči vylézají obrovské tělem ploštice ale mají protáhlé tělo s nožkami jen vepředu a vzadu.Vypadá to, že to rostlině nevadí. Asi si to přivezla ze země původu. Co s tím? Děkuji za odpověď.
  Eva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *