Hřib kovář, koloděj a kříšť: Houby, které se nevyplatí zaměnit

Kříšť, kovář a koloděj

Houbová sezona je aktuálně v plném proudu. Najít se dá v lese prakticky všechno. Tradičně si houbaři odnášejí především hřiby dubové, smrkové a kozáky či křemenáče. Z hub, které mají rourky, bychom mohli jmenovat také kováře a koloděje. Méně znalým houbařům může v košíku uvíznout také hřib kříšť. Ostatně, když se podíváme na naši náhledovou fotografii zachycující všechny tři houby, divit se tomu až tolik nemusíme. Ne každý modrák, jak se lidově nazývají modrající houby, je jedlý. Jaké jsou tedy mezi zmiňovanými plodnicemi rozdíly?

Koloděje a kovářiÚroda kolodějů a kovářů: Foto Radek Štěpán

Koloděj s typickým síťkovaným třeněm

Hřib koloděj se vyznačuje charakteristickou barvou klobouku. Ta je nahnědlá, spíše světlejší. Když se podíváme na ústí rourek, zjistíme, že se vyznačuje charakteristickou červenou barvou. Když houbu nařízneme, okamžitě zmodrá. Nakonec se zbarvuje do zelenomodrého odstínu. Podklad třeně je žlutohnědý, nicméně vyznačuje se charakteristickou červenou síťkou. Boletus luridus roste prakticky všude i mimo les. Nejraději má duby, lípy a jedle.

Hřib kolodějHřib koloděj: Foto Pixabay

Krásný tmavý kovář s červenými rourkami

S touto houbou se setkáme nejčastěji ve smrkových lesích. Roste ale i pod jedlemi či v bukových lesích. Tady vyhledává vápencové podklady. Jde o houbu, která roste skoro ve všech nadmořských výškách. V Alpách dokonce až do nadmořské výšky 2000 metrů nad mořem. Boletus erythropus je typický hlavně krvavými rourkami. Samozřejmě také na řezu modrá a jen tak neplesniví a nenapadají ho červi. Vyznačuje se tečkovaným až vločkatým třeněm. Klobouk má zpravidla mnohem tmavší než koloděj. Obě dvě houby jsou jedlé, musí se ale pořádně povařit, jinak mohu být hůře stravitelné.

Kovář

Hřib kovář: Foto se svolením Zdeňka Peldy

Nejedlý kříšť do koše nepatří

Tuto houbu jednoduše nebrat. Hřib kříšť poznáte především podle světlého klobouku, který je žlutohnědý a jemně plstnatý. Mnohdy jde barva až skoro do šeda. Rourky jsou citronově žluté, u starších plodnic mají až olivový nádech. Při poranění houba modrá až zelená. Jinak je typickým poznávacím znakem také třeň. Ten je ze spodní části červený a z horní žlutý. Při požití může Boletus olivaceus způsobit velmi silné trávicí obtíže.  

Hřib kříšťHřib kříšť: Foto Pixabay

Zdroje info: Autor, nahoubach.cz

Zleva hřib kříšť, koloděj, kovář: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.