Jak na dokonalý vývar – triky pro absolutně perfektní výsledek

Vývar je velmi oblíbeným receptem – každá rodina na něj má svůj vlastní recept. Ne vždy se však podaří tak, jak bychom si přáli. A jaké jsou tedy zaručené triky, které ho dotáhnout k dokonalosti?

Připravit skvělý vývěr není jen tak. Vyžaduje však i ty správné postupy, které se leckdy doslova dědí z generace na generaci. Proč naše babičky dávají při vaření vývaru skleničku do hrnce? Díky ní je vždy nádherně čirý a maximálně chutný.

Sklenička ve vývaru

Naše babičky věděly, jak na to aby byl jejich vývar vždy chutný a čirý. Pomáhal jim k tomu jeden netradiční předmět, který máte doma i vy. Proto se dávala do vývaru sklenička – jakmile začala narážet do stěn hrnce, bylo jasné, že je teplota příliš vysoká a je tedy třeba ji snížit.

Foto: Pixabay

Další triky našich babiček pro vývar

Chcete, aby měl nádhernou zlatavou barvu? Pak ještě předtím, než do něj vložíte kořenovou zeleninu, s ní udělejte menší úpravu. Podélně ji rozkrojte, na pánvi rozpalte sádlo nebo olej a lehce ji opečte. A totéž můžete udělat i s rozkrojenou cibulí. Tu zároveň nikdy neloupejte. Jak už bylo zmíněno výše, právě její slupky dodávají vývaru jednu podstatnou část chuti. A jak dosáhnout kýžené zlatavé barvy?

Na to měly naše babičky další trik – kurkumu. Tohle skvělé indické koření bývá poměrně levné. Nabízí celou řadu prospěšných látek a v neposlední řadě také barví – nažluto, jak jinak. Takže pokud přidáte do vývaru špetku kurkumy, bude ještě zlatavější. A kdy toto koření přidat? Nejlépe 10-15 minut před koncem vaření. Vždy také platí, že je nutné vývar zalévat studenou vodu, horká voda masu příliš neprospěje.

Zdroj: https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-zachranit-vyvar-30000205.html, https://www.apetitonline.cz/tipy-triky/jak-na-dokonaly-vyvar, https://www.prozeny.cz/clanek/7-pravidel-pro-dokonaly-vyvar-pripravite-si-hovezi-kureci-nebo-zeleninovy-42275

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)