Hmyzí domeček: pozvěte užitečný hmyz do své zahrady

Hmyzí domek

Hmyz má celou řadu funkcí. Kromě těch, které nám lezou na nervy, jako je okusování naší zeleniny, mají také celou řadu prospěšných vlastností. Existují například brouci, kteří se živí těmi, kteří naše rostliny napadají. Je známo, že například slunéčko sedmitečné (beruška) si ráda pochutnává na mšicích. Není rozhodně sama. V hmyzí říši je více zástupců, kteří vás dokážou zbavit škůdců. Kromě toho také některé druhy hmyzu pomáhají při rozkladu již odumřelých rostlin.

Využijte zbytky materiálu

Na stavbu hmyzího domečku nepotřebujete nakupovat speciální materiály ani vlastnit žádné odborné nástroje. Postačí vám zbytky materiálů, které už máte na své zahradě. Bude zapotřebí dřevěné desky na stavbu samotného domečku, a pak materiál, který do domečku použijete. Mohou to být větvičky, duté dřevěné tyče, děrované cihly, staré větve a zbytky dřeva a podobně. Hmyz se v takových domečcích snadno zabydlí, bude klást vajíčka, a dokonce zde přečká i zimu.

Hmyz

Foto: Pixabay

Připravte si dřevěnou krabici

Ze čtyř kusů dřeva si s pomocí hřebíků nebo vrutů vytvořte dřevěnou krabici. Pokud chcete čtvercovou krabici, měly by všechny kousky dřeva být stejně dlouhé. Vytvořit ale můžete také obdélníkovou, nebo troufáte-li si na jiný tvar, tak prosím. Je to na vás. Tato krabice může mít různé rozměry v závislosti na tom, kolik materiálu na přípravu krabice máte. Pro lepší pohodlí můžete své krabici přivrtat dno.

Plnění krabice

Takto vytvořenou krabici můžete vyplnit čímkoli vás napadne. Mělo by zde být velké množství otvorů různých velikostí. Vhodnou výplní jsou zejména rostlinné materiály, jako jsou bambusová brčka, větve nebo kusy dřeva, do kterých jste vyvrtali díry. Avšak špatným nápadem nejsou ani děrované cihly. Veškerý prostor krabice musí být vyplněn, aby byla krabice pevná. Někteří přidávají také slámu, zde je ale problém s tím, že se jedná o lehký materiál, který může být odfouknut.

Pověšení/postavení krabice

Podle velikosti můžete svůj hmyzí domeček pověsit na kmen stromu (stačí vyvrtat díru, kterou provlečete provázek nebo drát) nebo postavit podél plotu (a zajistit například provázkem).

Zdroj:

How to make a Bug Box

https://www.gardenersworld.com/how-to/diy/how-to-make-a-bug-box/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!