Houby, které svítí ve tmě: Skutečnost, nebo mýtus?

Svítící houby

Věděli jste, že houby svítí ve tmě? Netýká se to bohužel všech hub, nicméně na tento úkaz se v přírodě skutečně dá narazit. Týká se většinou hub, které rostou na dřevě. Světlo, které houby vydávají, označujeme jako bioluminiscenci. Způsobeno je organismy, kterým říkáme bioluminiscenční organismy. Tento jev může vypadat velice přitažlivě na pohled. Pokud by se vám poštěstilo a narazili jste na svítící houby, mohli byste si připadat, že jste v pohádce.

Jak houby svítí?

Bioluminiscence je výsledkem chemické reakce. Ta potřebuje následující prvky: enzym zvaný luciferáza, kyslík a molekulu zvanou luciferin. Chemická energie, která je uložená v glukóze, se přeměňuje na světelnou energii spojením s kyslíkem. Světlo, které tak houby vydávají má 520 až 530 nanometrů a je zbarvené do žlutozelené barvy. V přírodě bylo zaznamenáno téměř 100 různých druhů hub, které svítí. Jednou z nejnověji objevených je Roridomyces phyllostachydis.

RoridomycesFoto: Pixabay

Proč houby svítí?

Dříve se věřilo, že za svítící houby může duch. Dnes už na takové báchorky nevěříme, a proto se spousta odborníků tímto jevem zabývá. Bylo zjištěno, že světlo je v důsledkách chemické reakce. Má toto světlo ale pro houby nějaký význam? Předpokládá se, že hned dvojí.

  1. Slouží jako přirozený obranný mechanismus hub. V případě, že na houbu zaútočí malý hmyz, houbová vlákna se roztrhnou a jsou vystavena kyslíku. Začne chemická reakce, která způsobí, že se houba rozzáří. A toto světlo přitahuje větší hmyz (jako jsou můry), které si na malém útočícím hmyzu pochutnají.
  2. Světlo může dále přilákat k houbě hmyz. Tato teorie není úplně potvrzená, ale předpokládá se, že nalákaný hmyz přenáší spory hub. Díky tomu přispívají k rozmnožování těchto druhů hub.

Kde najdeme svítící houby?

Svítící houby se vyskytují v lesích mírného pásma s velkým množstvím srážek. Nejvíce je jich v Severní Americe, Austrálii, severní Evropě, Japonsku a jihovýchodní Asii. Pokud byste takové houby chtěli vidět, vyrazte do přírody po vydatném dešti. Ideálně asi dvě nebo tři hodiny po západu slunce. U nás na takové houby nenarazíte, ale někteří prodejci (například na Amazonu) nabízí speciální sadu na pěstování svítících hub.

Jsou svítící houby jedlé?

Někoho by mohlo napadnout, že díky tomu, že houby v noci svítí, je velmi snadné je v přírodě najít a posbírat. Avšak ne všechny svítící houby jsou jedlé. Některé mohou být halucinogenní nebo rovnou jedovaté. Mezi svítící houby patří například Armillaria mellea, Mycena Pura, Omphalotus illudens, Mycena chlorophos či Panellus stipticus.

Zdroj info: https://flourishingplants.com/do-mushrooms-glow-in-the-dark/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!