Houby, jak je ještě neznáte. Zkuste je letos zpracovat jinak

Houby

Houbová sezóna je v plném proudu a nejeden houbař si domů odnáší plný košík hub. Po jejich očištění nastává klasické zpracování. Houby jsou skvělé sušené (na sušení se ale nehodí všechny houby – například lišky budou příliš hořké), naložené nebo zamrazené. Takto si je totiž můžete vychutnat také ještě v zimě, kdy už čerstvé houby jen tak neseženete. Pokud byla vaše výprava za houbami velmi úspěšná, můžete houby zpracovat ještě i jinak, než jste zvyklí. Třeba si oblíbíte nový postup!

Houby se solí

Na tuto úpravu se hodí pevnější houby. Větší můžete rozkrájet až na čtvrtiny, ty menší nechte klidně v celku. Rozložte je na podložku, kde je necháte několik hodin, aby oschly. Mezitím si můžete připravit sklenice. Na dno sklenice dejte vrstvu hub, které zasypete solí. Přidáte další vrstvu hub a opět zasypete solí. Takto pokračujte, až naplníte všechny sklenice. Uzavřete a uchovávejte v temnu a chladu až šest měsíců. Je to náhrada sušení hub. Na kilogram hub bude potřeba asi 250 g soli. Je dobré sůl na chvíli prosušit, například rozprostřenou na plechu v troubě.

Lišky

Foto: Pixabay

Houbové koření

Pokud houby nakrájíte na tenké plátky a necháte pořádně vysušit (v troubě nebo sušičce), můžete si z nich připravit houbové koření. Nechte houby vychladnout a rozdrťte je hmoždířem nebo třeba v robotu na prášek. Tento houbový prášek můžete smíchat se sušenou petrželkou, petrželí, mrkví a celerem. Hodí se například do polévek nebo houbových omáček.

Houby v solném roztoku

Vodu a sůl ve stejném množství svařte (např. 1 kg/l vody na 1 kg soli). Tímto nálevem zalijte houby, které jste si naskládali do sklenic tak, aby byly zcela ponořené. Poté můžete obrátit dnem vzhůru až do vychladnutí, nebo je ještě zavařit pro delší skladování.

Hřib hnědýFoto: Radek Štěpán

Kvašené houby

Celé houby povařte asi dvě minuty v osolené vodě. V cedníku je ihned schlaďte studenou vodou. Poté je dejte do kameninového hrnce (nebo jiné nereaktivní nádoby, která zajistí tmu) a zalijte nálevem. Ten si připravíte tak, že svaříte 50 g soli, 20 g cukru, 1 lžíci kysaného mléka, pepř, nové, koření, česnek, cibule a 1 litr vody. Houby musí být zcela ponořené, proto je dobré zatížit je talířkem nebo obrácenou pokličkou. Nechte dva týdny kvasit v pokojové teplotě a poté přeneste do chladu. Zde vydrží asi 6 měsíců. Postupně je můžete odebírat jako přílohu k masu (jen je před použitím opláchněte vodou).

Houby v tuku

Houby jednoduše naskládejte do sklenice a zalijte je rozpuštěným máslem tak, aby byly ponořené. Po ztuhnutí můžete začít ihned konzumovat. Jestliže je chcete uchovávat mimo lednici delší dobu, pak sklenice sterilujte na 95 °C a po dvou dnech ještě jednou.

Zdroje info:

https://www.idnes.cz/hobby/houby/uchovani-hub.A130709_142153_houby_bma

https://www.nazeleno.cz/6-snadnych-zpusob-pro-zpracovani-hub/

Náhledové foto: Radek Štěpán

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!