Podzimní jídelníček v souladu s biorytmy: Zařaďte do něj víc luštěnin, naším tipem je lahodná čočka (ne tak docela) nakyselo

Pokud se snažíme o zdravý jídelníček, měli bychom v něm dávat přednost potravinám, které přirozeně rostou v našich luzích a hájích. A do tohoto podzimního rozhodně patří luštěniny.

Ale když se řekne čočka, nemusíte si hned představovat tu ze školní jídelny. Pokud jí věnujete trochu péče, dostanete skvělý a chutný recept, který zaručeně nadchne všechny návštěvy i rodinné příslušníky.

Ingredience

Seznam potřebných surovin není dlouhý. Dbejte však na to, aby byly všechny v maximální kvalitě.

 • uvařená zelená čočka (500 g v suchém stavu)
 • vývar z čočky + 1/0 kostky zeleninového bujónu
 • 1 velká cibule
 • 3-5 stroužků česneku
 • 150-200 g anglické slaniny nebo špeku
 • 1 lžička hladké mouky
 • majoránka, pepř
 • sůl
 • ocet

Foto: Pixabay

Postup na lahodnou vařenou čočku

 1. Na velké hlubší pánvi si pomalu rozpustíme špek nebo slaninu nakrájenou na drobné kostičky.
 2. Zvýšíme teplotu a přidáme cibuli na drobno. Osmažíme dozlatova. Na poslední minutu přisypeme česnek na plátky.
 3. Zasypeme lžičkou mouky a osmažíme.
 4. Přidáme rozemnutou majoránku podle chuti a pepř a ještě osmahneme.
 5. Zalijeme vývarem z čočky s rozpuštěným bujónem. Vývaru dáme jen tolik, aby vznikla zahoustlá omáčka, nemusí jí být mnoho. Provaříme asi 15minut, doléváme vývar.
 6. Nakonec vsypeme čočku, promícháme, aby se prohřála, přitom ochutnáme a dosolíme a dokořeníme dle chuti. Lze přidat i stroužek česneku utřený se solí.
 7. Můžeme ještě trochu rozředit vývarem, záleží, zda chceme více krémovou konzistenci, nebo čočku sypkou. Pokud preferujeme sypkou čočku, pak mouku na zahuštění úplně vynecháme, případně zahustíme čočku Hraškou nebo trochou škrobu.
 8. Ocet buď přidáme hned, nebo si každý okyselí až na talíři podle sebe. Čočka je ale výborná i bez octa.
 9. Podáváme s párky, volskými oky, uzeným, přidáme kyselou okurku, salát z kysaného zelí nebo jiný zeleninový salát..
 10. Čočku můžeme na talíři přelít ještě smaženou cibulkou, ale není to nutné.
 11. Podle moderních poznatků přídavek živočišné bílkoviny ztěžuje trávení luštěnin a nedoporučuje se podávat je s masem nebo vejci. Pokud se tímto chceme řídit, servírujeme k čočce pečenou nebo osmaženou zeleninu (například mrkev je výborná) nebo pečené brambory (celerové hranolky), případně kousek chleba.

Zdroj: https://www.skrblik.cz/navod/jak-uvarit-cocku/, https://www.celostnimedicina.cz/aby-nas-lusteniny-nenadymaly.htm, https://www.vegmania.cz/vegpedie/cocka/

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-varit-cocku-aby-nenadymala.html, https://www.naturalek.cz/blog/jak-spravne-uvarit-cocku/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)