Hlemýžd zahradní: Živočich s nejlepším mobilním domkem

Hlemýžď zahradní

Maximální komfort bez stresu. Přesně tak bychom si život představovali všichni. U hlemýždě zahradního se jedná o realitu, kterou mu můžeme jen závidět. Žije si doslova a do písmene ve šnečím, tedy hlemýždím tempu, a když mu hrozí nebezpečí, prostě je jednoduše schová do svého domku, který má na zádech. Helix pomatia je živočichem, který do naší přírody přirozeně patří a jeho likvidace není na místě.

Co do škod na slimáka španělského nemá

Hlavím nepřítelem mnoha zahradníků je především slimák španělský. Ten se pozná podle tradiční hnědá, případně tmavší barvy a toho, že nemá žádnou ulitu. Naše příroda, jak už ostatně sám jeho název napovídá, pro něj nepředstavuje domovinu. Je také mnohem žravější a úrodu dokáže devastovat neskutečným tempem. Hlemýžď zahradní žije doslova v džungli někde v rozích zahrad a ne příliš udržovaných místech. Zahrádkářům nezpůsobuje škody tak často a v takovém rozsahu, jako slimák španělský, který se neváhá vydat i na záhony.

Vysoká spotřeba rostlin

Přesto ale není hlemýžď zahradní žádný dietář! Spotřebovat umí tak velké množství potravy, jak je velká polovina jeho těla. Potravu si porcuje velmi ostrým jazykem, který je označován také jako radula. Mikroskopické zoubky drtí rostliny na minimální částečky. Není problém pro něj strávit i velmi složitě stravitelnou celulózu.

Hlemýžď zahradní

Perfektní bydlení all inclusive

Víte, jaká je délka těla hlemýždě zahradního? Možná je to k nevíře, ale až okolo 6 cm. Krásná ulita s hnědými a světle béžovými odstíny se vyznačuje přítomností až 5 závitů. Většina hlemýžďů má pravotočivou ulitu. Schválně se někdy podívejte. Levotočivé variace patří mezi výjimečné. O to vzácnější je pak jejich nález. Ulitu tvoří uhličitan vápenatý. Jinak, když si chce hlemýžď zahradní odpočinout, vytvoří si blanité víčko zvané epifragma. Přes zimu si uzavírá ulitu mnohem pevnějším víčkem vápenitého charakteru.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.