Spirálové tyče na rajčata

Spirálová tyč na rajčata jako jednoznačná volba

Už máte rajčata na venkovním záhonu? Nejspíše ano, vždyť zmrzlí muži jsou už pryč a nějaké mrazíky zřejmě neočekáváme. U většiny druhů rajčat je zapotřebí řešit oporu. Snad jen k divokým rajčatům se žádné tyče nedávají, jelikož vytváří spíše hustý porost, v němž rostou tak, jak by měla. Standardně se k rajčatům dávají nejrůznější tyče, které pomohou rostlinu držet ve vzpřímeném tvaru. Optimální volbou jsou především tyče spirálovité. Proč právě ony a jak vybrat ty správné? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Bez uvazování

Na jakékoli uvazování rajčat k tyči zapomeňte. Na počátku pouze sazeničku lehce nasměrujete a v podstatě jemně zamotáte do tyče tak, aby jí dokonale prorůstala. Tím pádem bude v tyči perfektně držet a vy se nebudete muset starat o to, abyste ji neustále po urostení kousku museli znovu uvazovat. Rajčata budete jenom kontrolovat a vyštipovat boční výhony, jež rostlinu jinak oslabují. Pokud se stane, že rostlina rajčete vybočí z onoho prorůstání tyčí, tak ji jednoduchým způsobem zase vrátíte do původního stavu. Nic moc složitého, při pravidelném zalévání a zaštipování si toho jistě všimnete.

Spirálové tyče na rajčata

Jednoduchá instalace

Tyč má spodní část vyloženě rovnou, takže ji pohodlně zapíchnete do země. V tvrdších površích by to mohl být problém, nicméně půda pro pěstování rajčat by měla být dostatečně nakypřená. Zapíchnout tyč je optimální v době, kdy rajčata vysazujte na záhon.

Spirálové tyče na rajčata

Jak vybrat spirálovitou tyč?

Na trhu se v podstatě nenachází moc typů této tyče. Většinu jde o modely vyrobené z kovu s pozinkovaným povrchem. Jsou odolné vůči korozi. Prodávají se standardně v tloušťce 7 mm. Délka spirálovitých tyčí na rajčata bývá 180 cm. Pro pěstování většiny odrůd to bohatě stačí. Jinak lze sehnat i delší. Spodní část je rovná a po čase korodovat určitě bude. To ale není řádný problém z pohledu ztráty kvality.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

19 komentářů

 1. tomikv1@seznam.cz'Tom Odpovědět

  Spirálová tyč – není nic horšího. I při průměrné úrodě nic neudrží, celá rostlinka sjede dolů a jen se pod tíhou úrody rozláme a máte sklizeno. Už jsem to zrušil a klasický dřevěný 4hránky odprosil.

 2. jindrich.panek@mybox.cz'Ardnij Odpovědět

  SOUHLAS !!! Pokud by tyto tyče byly vroubkovaté nebo jinak drsné, tak by byly O.K., ale když jsou hladké, tak se k nim stejně musí rostlinka přivazovat, aby nesklouzla…

 3. eliskahouskova@seznam.cz'čen Odpovědět

  Od spirálových tyčí jsem upustila, co je to platné, že k nim nemusím rajčata uvazovat, když mi v zemi nedrží? Ta rovná zapichovací strana není až tak dlouhá a tak se ta spirála točí a ohýbá kam se jí zamane.
  tak si raději pohraji z s uvazováním , ale na solidní tyč, která drží pevně v půdě. Musím říci, že mně ty spirálové tyče hodně zklamaly.

 4. joaliska@seznam.cz'Pepa Odpovědět

  Spirály jsou nanic. Pokud rajče nepřivážete, stačí menší vítr, který rajče z tyče vymotá a je hotovo. Pravdu má i TOM, protože i přivázaná rajčata se pod tíhou plodů sesouvají po tyči dolů a lámou se. Nejlepší je klasický dřevěný kolík z přírody na kterém zůstaly ještě zbytky po větvích. Rajčata to nádherně udrží, jediná nevýhoda je ta, že vydrží zpravidla jenom jednu sezónu.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Mno, já používám spirálové tyče už třetí rok a fungují. Když se na počátku rostlině do tyče lehce pomůže zaplést, perfektně drží. Jediný problém mám s tím, že rajčata jsou ve finále delší než tyče. Zkusím pak vyfotit, až budou rostliny velké.

 5. pochobradsky.lubomir@seznam.cz'Luboš Odpovědět

  Tom,moje řeč.Není nad klasické dřevo.Tyhle všechny „kravinky“ jsou jen marketingovým tahem na vaši peněženku.

 6. kaaes@seznam.cz'Standa Odpovědět

  Zdravím. Praktikuji spirály pro rajčata tak, že spojím vždy tři u vrcholu k sobě ( stahovací páska a pod. ), základna – spirály jsou asi 60 cm vzájemně od sebe. Takto stačí pouze jen 10 cm zabořit spirály do země a konstrukce je stabilní. Navíc je i mírný sklon pro stonky, kořeny sadím ke středu, takže i pak zalévání je efektní. Nic nového – takto naši předci přece sušili vždy seno … 🙂 Vyzkoušejte – doporučuji …

 7. ja.narcis@seznam.cz'ja.N Odpovědět

  jedině dřevěný hranolek,spirály mě zklamaly tak jako většinu pěstitelů rajčat,mě neudržely ani papriky,2m klacek to je paráda,a uvázat to musím takjaktak,,,

 8. driver56@email.cz'Dan Odpovědět

  Spirálové tyče používám ale musím jich zabořit do zemi i tam kde již začíná spirála jinak se pod tíhou ohnou.Jinak se musí neustále rostlina zátáčet podle spirály a pak perfektně drží a nesjede.Ještě se mi to nestalo.

 9. famosa@famosa.cz'Miroslav Odpovědět

  Spirály jsou strašné, ten kdo to vymyslel by zasloužil na…, nic to neudrží a je to tak na vypíchnut oka, toho pana co tam píše, že je to bomba a že to vyfotí bych chtěl vidět, koupil a vyhodil hned 1 rok.

 10. LubomirKorinek@email.cz'Lubor302 Odpovědět

  Tradiční dřevěné tyčky jsou spolehlivější a levnější nežli hladké, pozinkované spirály po kterých rostlina, obtěžkaná plody má tendenci klouzat k zemi. Vyrobil jsem si opěry z vroubkovaného roksoru, (drátů do betonu) a výsledek je bezpečně o mnoho spolehlivější.

 11. radnice.as@seznam.cz'Zdeněk Odpovědět

  Problém vidím v něčem jiném : když se spirály začaly prodávat byly navíc i v silnějším proveden – 8 mmm. Bohužel kvůli větší ceně – jak už to v Čechách bývá – zmizely z prodeje. I když jsem postupně nakoupil asi 120 ks těch 7 mm, tak všechny se každou sezonu zohýbaly. protože obalený stonek ve větru neunesly. Drží jen těch několik původních silnějších. Kdyby se daly ještě někde koupit, tak , tak ty slabší vyházím.

 12. 27ok23p@seznam.cz'Petr Odpovědět

  Mám mnohem lepší řešení, pletivový panelový systém 2D nebo 3D šíře dle zbytků 0,5-1,5m s navařenými nožkami do země, a paráda! Spirály jsou k ničemu…

 13. valfelixova@seznam.cz'valentyna Odpovědět

  muj manžel/asi koncem 90 let/pro mně koupil pružynu/tak byla zelena jak pletivo/koncy byli zahnuty do očka,pak on vzal tyče s armatury a na každy konec navařil očka/jenže na tom koncy,kterej pujde do zemně odstoupil asi 40 až 50sm,a pak navařil očko/,když sadila rajčata ihnet davala tyč vedle rajčaty,očko na tyči bylo nad zemi,brala jsem pružinu protahovala zhora dolu-tam zasterčim očko s pružiny v očko tyče a roztahovala pružinu podel tyče na horu,a na hoře zajistim očka,jak začinalo kvect-jsem ten květ ukladala na pružinu,krasně to zralo a nikdy ne ulomilo/jak dlouha pružina vam ne řeknu,ale to opravdu byla pružina neni jen tak nejaky drat…už to rozdala dětem.PS.-pruměr v středu pružiny asi 15 sm…omlouvamse za českej pravopys

 14. anheli@seznam.cz'Anna Heliová Odpovědět

  Ja bych spiraly zase tak neodsuzovala, obzvlast pokud vedete rajčata v jednom stonku. Pokud je vedete ve dvou, tak uz ty spiraly jsou opravdu na nic. Mame na okraji zahonu z kazde strany trubku. Manzel dal nahoru mezi temi trubkami latku s dirkama (50cm od sebe) Do tech direk protahne vrsek spiraly a v dirce spiraly pak da dreveny kolicek, který jisti aby to drželo. Spiraly jsou pak rovne a nic nezklouzava. Je pravda, ze sem tam rajčata stejne pro jistotu privazuji.
  Jinak pouzivam oboji, jak drevene tycky (40let), tak spiraly (asi 10let). Na drevene tycky pestuji rajčata na 7 pater, u spiraly na 5 🙂

  1. mi.mal11@email.cz'Miloslav Odpovědět

   Když se spirály objevily, tak jsem si je hned koupil. Ovšem popisované problémy jsem odstranil podobným způsobem jako vymyslel Váš manžel. Jen trochu jinak. Na záhonu mám řádky dlouhé 7 m a 3 řady. Též jsem zarazil na začátku a konci do země jekl a do něj zasunuji menší o délce 2 m. Rozpáral jsem kabel 3×2,5 mm a samotné dráty uvážu k jeklu a drát vede nad řádkem a vždy okolo spirály na hoře jej obtočím. Jekly s dráty na zimu schovám a před výsadbou nejdříve natáhnu dráty a pak kde jsou očka, tam zapíchnu spirály. A spirály jsem ještě vylepšil, že nakonec, co přijde do země jsem navařil z 2 mm plechu trojúhelníčky špičkou dolů. Spirála se pak v zemi neotáčí a rajčata neklesají dolů. Jsme z jižní Moravy a zde jsou vinohrady, chalupu máme na vrchovině a tak to manželka to nazývá rajčatohrad. Máte přemýšlivého manžela a zaslouží si pochvalu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *