Hlávkový salát k rychlení: Pozor na výběr vhodného druhu, zálivku a teplotu pro klíčení

hlávkový salát

Kdy začít s výsevem hlávkového salátu? Které druhy jsou vhodné? Prozradíme vám, jak na to, abyste se dočkali vlastní zásobárny vitamínů a křehkého salátu.

Namáčení semen, začátek výsevu, volba vhodné nádoby

Semena hlávkového salátu pro rychlení vysévejte 6 až 12 týdnů před předpokládanou dobou výsadby. Před výsevem můžete semena namočit na pár hodin do vlažné vody. Tímto podpoříte rychlejší vyklíčení. Před samotným výsevem nechte semena oschnout, aby se nelepila. Pro výsev salátu se hodí bedýnky, malé truhlíky, jakožto i mělké misky, květináče. Pořídit můžete i tzv. miniaturní skleníčky. Jedná se o misky s poklopem, jenž pomáhá k udržení potřebného mikroklima.

Substrát, optimální teplota a zálivka

Substrát můžete koupit už hotový, který je určen přímo pro výsevy mající nižší množství živin. Další možností je vlastní namíchání z prosátého kompostu s přídavkem zahradní rašeliny, perlitu a písku. Co se týče samotného výsevu, tak můžete semena rozhodit rovnoměrně po celé ploše. Druhou variantou je výsev do řádků vzdálených cca 5 cm. Doporučená hloubka výsevu se pohybuje dle konkrétní odrůdy od 0,5 do 1 cm.

Semena hlávkového salátu klíčí 3 až 7 dní v případě, že mají vhodné podmínky. Které to jsou? Jednak je to teplota, která by měla být okolo 25 °C. Při nižší teplotě klíčivost klesá. Sice semena vyklíčí i při teplotě pod 5 °C, ale potřebují na to mnohonásobně více času. Pozor na zálivku. Je třeba zalévat velmi šetrně a pokud možno odstátou vodou. Po výsevu je lepší zvolit rozprašovač, aby se semena nevyplavila. Zemina však nesmí vyschnout. Jakmile semena vzejdou a rostlinám narostou 2 pravé listy, můžete sazenice přepichovat do rašelinového kontejneru, kde sadbu dopěstujete.

semena

Foto: Pixabay

Odrůdy vhodné pro rychlení

Pro rychlení se hodí odrůdy, které jsou k tomu vhodné. Jedná se například o odrůdy Neferin, Safír, Smaragd, Citrin, Bremex, Děvín, Tyrkys či Cézaros. Mějte na paměti, že semena salátů nemají dlouhou životnost a po 4 až 5 letech ztrácejí klíčivost. Pro zdárné klíčení je třeba vysévat vždy čerstvé a správně skladované osivo.

Zdroj: ireceptar.cz, zahrada-centrum.cz

Náhledové foto: Pixabay