Fíky si můžete vypěstovat i doma

Fíky

Dříve jsme znali fíky jenom sušené. Nejčastěji jsme si je dopřávali na Vánoce. Že jsou fíky ale skvělé také syrové, se nám podařilo zjistit až posledních několik let, kdy jsou dostupné ve větších supermarketech i v čerstvé podobě. A mnozí z nás si toto ovoce velice oblíbili. Nemusíte být závislí na nabídkách v našich supermarketech: vypěstujte si své vlastní čerstvé fíky!

Který fíkovník koupit?

Pokud se rozhodujete, který fíkovník koupit, pak zvolte fíkovník smokvoň (Ficus carica). Je zařazen do čeledi morušníkovitých a pochází z Přední Asie. Poprvé byl pěstován již před 11 000 lety (byly nalezeny pecky určené pro pěstování). Dneska jsou největšími producenty fíků Španělsko, Portugalsko, Itálie, Řecko, Turecko, Alžírsko a Kalifornie. Také u nás se fíkovník pěstuje poměrně dlouho – již od dob Karla IV.

Fíky

Fíky: Foto Pixabay

Pěstování fíkovníku

Vzhledem k tomu, že fíkovník toleruje pouze teploty nad bodem mrazu, pěstujeme tuto rostlinu v nádobách. Na zimu ji přenášíme do místností, kde teplota neklesá pod 0 °C. Jinak je pěstování této rostliny poměrně snadné. Od jara dejte rostlinu na slunečné stanoviště. Takto ji vystavujte slunečním paprskům až do podzimu. Kdyby snad měly přijít mrazíky, rostlinu přeneste dovnitř. Po zimě je potřeba rostlinu vystavovat venkovnímu prostředí postupně.

Mrazuvzdorné fíkovníky

Byly vyšlechtěny také odrůdy, které jsou o něco odolnější. Avšak i ty lze pěstovat venku celoročně pouze v nejteplejších oblastech České republiky. Takovéto odrůdy jsou schopné tolerovat teploty do -5 °C.

Zálivka

Bohatá zálivka je důležitá zejména v období, kdy začínají růst plody. Jakmile plody začnou dozrávat, je vhodné zálivku omezit, aby nedošlo k popraskání plodů. V zimě rostlina shodí listy, a to je pro nás nápovědou, že zálivka bude jen opravdu mírná (jednou za čtrnáct dní). Po skončení období klidu, tj. brzy na jaře, zálivku opět obnovíme.

Přesazování

Přesazování provádíme každoročně, a to na podzim. Substrát, ve kterém fíky rostou, by měl být propustný, ale neměl by obsahovat příliš mnoho dusíku. Naopak musí být bohatý na živiny a měl by mít i větší množství jílu.

Množení je jednoduché

Není potřeba kupovat hned několik sazeniček najednou. Množení fíkovníku je natolik jednoduché, že si poradí i začátečník. Z jednoročního dřeva stačí nařezat řízky dlouhé 20 až 30 centimetrů. Ty pak s pomocí stimulátorů necháme zakořenit. Další možností pro množení je hřížení – kdy se vodorovně ohnutý výhon zahrne zeminou. Ten po čase zakoření a již napřesrok můžete počítat s plody.

Plody

Plody vyrůstají jednou či dvakrát do roka přímo z pupenů umístěných přímo na kmeni. Jsou velké mezi 5 až 9 cm a barva jejich dužniny může být bílá, fialová, černá nebo červená. Rané odrůdy dozrávají po 80 až 100 dnech, pozdní pak po 125 dnech.

Fíky: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!