Jarmanka: Chameleon, který ozdobí zahradu a pomůže i v domácí lékárničce

Dnes je co do léčivých účinků jarmanka větší (Astrantia major) známá málokomu. Ještě pár desítek let nazpět bychom jí však mohl najít v každém dobře napsaném herbáři či bylináři. Dnes se její role zredukovala jen na okrasu zahrad a záhonů. A to je rozhodně škoda.

Pokud si ji na zahradu pořídíte, určitě neuděláte chybu. V polostínu vytvoří nádherně kvetoucí trsy a když budete mít potíže se zažíváním nebo ekzémy, směle si ji utrhnete na čaj nebo léčivou koupel. Právě teď na podzim je vhodné doba k dělení vzrostlých trsů. Těmi se totiž jarmanka množí lépe než semeny. Rostliny, které z nich vyrůstají, totiž nemívají jednotné znaky a např. místo nádherně purpurových listenů můžete opět získáte původní čistě bílé

Kde se jarmance zalíbí

Tahle půvabná kráska potřebuje především výživnou humusovitou půdu. Vyhovuje ji polostín, ovšem poroste i ve stínu. Poroste, ale nepokvete nebo jen velmi málo. Neobejde se také bez zálivky, a to zejména v sušších obdobích roku.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Pokud se o ni budete řádně starat, potěší vás až 80 centimetry výšky a okolíky menších bílých květů, objevujících se od června až do srpna. Nenechte se však mýlit. Květy jsou sice nenápadné, ovšem o to půvabněji je zdobí výrazně zbarvené listeny. Ty mohou mít i purpurovou nebo dokonce temně červenou barvu, takže je na záhonku určitě nepřehlédne.

Jarmanka potěší i vonnými květy, které dlouho vydrží.

Květy navíc velmi příjemně voní, a jsou vhodné i k řezu. Vydrží vám ve váze nejméně týden a stejné je to s nimi i na záhonu. Jarmanka větší vám tedy bude dělat skvělou společnost prakticky po celou letní sezónu.

Potřebuje k tomu jen občas přihnojit (1x za měsíc stačí dávka kombinovaného hnojiva) a jednou za 4-5 let jí přijde k duhu rozdělení příliš velkých trsů na menší. Vyhnete se tak sníženému kvetení i některým houbovým chorobám, jež tuto bylinku jinak čas od času potrápí.

Zdroj náhledového obrázku: commons.wikimedia.org

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)