Bedly na Zlínsku zaplavily lesy: Procházka se vyplatí

Úroda bedel

Milujete houby a nedokážete si bez nich váš život představit? Pak určitě vyrážíte v pravidelných intervalech do lesa. My jsme tak učinili také. Ostatně v době covidové je les jedním z míst, kam můžete v klidu vyrazit s tím, že hned tak nepotkáte spousty lidí. Navíc budete mít klid, bez roušky a další věcí, jež ke koronaviru patří. Nyní se vyplatí vyrazit na bedly. Tyto houby jsou naprosto skvělé a jen tak si je nespletete, na Zlínsku, konkrétně třeba v Hostýnských vrších, je jich doslova záplava.

Unikátní vzhled bedly zaujme na první pohled

Přesně tak, nádherné velké světlé klobouky s tmavým hrbolem ve středu poznáte fakticky ihned.Typický je klobouk mimo jiné i poměrně hrubými hnědými šupinami, jež tradičně odstávají. Na šířku může mít klobouk klidně i 25 cm. Lupeny ve spodní části klobouku nejsou po celé délce stejné. Samotný třeň bává dlouhý klidně i kolem 35 cm. Vyznačuje se samozřejmě silnější spodní částí a masivním prstenem. Roste fakticky všude, v lese, na mezích i v křovinách.  

Bedla vysoká na louceBedla vysoká na louce: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Záměna s jinou houbou fakticky nemožná bedla

S muchomůrkami si bedlu jen tak nespletete. Nevyrůstá totiž z pochvy. I proto se vyplatí prohlédnout si pořádně část, z níž vyrůstá. Jedná se vyloženě o hlízu. Jinak bedla vysoká ani při otlačení nemění barvu.

Bedla pod větvíBedla vysoká zaklíněná pod větví: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Splést si ji můžete jen s jinými bedlami

Zaměnit si bedlu vysokou můžete jenom s některými jinými druhy bedel.

Bedla červenající

Vesměs neškodná záměna se týká bedly červenající. Ta je jedlá, nicméně nemá tak dobrou chuť a při otlačení se místa zabarví do žlutooranžového nebo hnědočerveného odstínu.

Bedla červenajícíBedla červenající: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Bedla zahradní

Tato bedla je jedovatá. Typická je především tím, že se na řezu zabarvuje do červenohněda nebo červena. Roste nejčastěji na zahradách, kompostech a záhonech. Miluje totiž hnojený podklad. Když se vypravíte do lesa, nesetkáte se s ní.

Bedla ostrošupinná

Vyznačuje se kloboukem majícím vztyčené šupiny. Jinak má také velmi tenký prsten připomínající blánu. Je nahořklá a zapáchá.

Bedla ostrošupinná Bedla ostrošupinná: Zdroj obrázku commons.wikimedia.org

Vydali jsme se jen na chvilku

Bedly rostou takřka všude. Stačí vyrazit do Zlína přes Rackovou. Rostou i u hlavní cesty. My jsme se vydali na bedly do lesů v blízkosti obce Lukoveček. Opravdu jsme nepotřebovali dlouhou dobu. Pravda je ta, že v posledních dnech hodně pršelo a i při procházce nějaká ta kapka spadla. V lese byla vcelku velká tma, ale bedly nebylo možné přehlédnout. Plný košík jsme měli za několik minut.

Zdroj videa: Youtube kanál Radka Štěpána

Úroda bedel: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.