Fialový květák není jen hříčkou přírody

Fialový květák

Chtěli byste nějak ozvláštnit zahrádku, ale ne na úkor kvality a skvělé chuti zeleniny? Pak můžete samozřejmě volit hned několik různých druhů zeleniny. Možností je opravdu hodně a jednu z nich představuje bezesporu fialový květák. My se právě na něj podíváme mnohem podrobněji. Pokud si myslíte, že jde jen o jakousi hříčku přírody, případně nějak modifikovanou odrůdu ze strany člověka, pak nejste pravdě nijak blízko. Fialový květák je totiž pouze jednou z mnoha odrůd této zeleniny, jež si lze vypěstovat. V čem je tedy fialový květák unikátní, co obsahuje a jaké jsou některé základní zásady jeho pěstování?

Jedna z více než 120 odrůd

Běžně se na trhu setkáváme s klasickým bílým květákem. Fialový je vcelku netradiční a setkat se s ním lze fakticky jen na regionálních trzích, případně na vlastní zahradě. Označován je také jako Graffiti. Jedná se ozimý květák, který roste jak na záhonech, tak i ve sklenících a pařeništích. K nám se tato odrůda dostala z Dánska, nicméně byla vcelku drahá, a tak se od jejího pěstování upouštělo. Jinak je tradičně k dostání odrůda Di Sicilla Violetto.

Fialový květák

Jaký je rozdíl mezi klasickým a fialovým květákem?

Prakticky pouze v onom netradičním zbarvení. To je zapříčiněno přítomností antioxidantu antokyaninu. Ten se jinak nachází také třeba v červeném zelí či červeném víně. Ostatně i od něj mají tyto plodiny také svoji charakteristickou barvu. Chuťově se fialový květák od bílého nijak neliší. Co se týká obsahu prospěšných látek, tak také. Obsahuje jenom minimum sacharidů a prakticky takřka žádný tuk. Z vitamínů jsou v květáku zastoupeny vitamíny C, B a E. Z ostatních látek jmenujme kupříkladu hořčík, selen nebo chrom, mangan či zinek.

Fialový květák

Pěstování fialového květáku

Jde o kvalitní ozimý květák, který se vysazuje do pařeniště nebo na záhon. Výsev vyřešte do konce června, výsadbu je zapotřebí stihnout do poloviny července, jelikož vegetační doba květáku se pohybuje okolo 70 až 140 dní. Květák potřebujete ke svému růstu světlé místo, hlinitopísčitý podklad, který je dobře propustný a obsahuje vápník. Musíte jej pravidelně zalévat a kypřit zeminu pod ním.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.