Tipy pro upotřebení nadbytku rebarbory

Rebarborový koláč

Máte doma mraky rebarbory a netušíte, co s ní dělat? Může být. Tato rostlina skutečně dokáže nabídnout především při určitém stáří nadstandardní úrodu. Mnohdy se stává i to, že vám nabídnou mraky řapíků sousedé. Reveň se vyplatí nechat si na horší časy. Její využití pak nebude nijak složité. Než se podíváme na samotné využití rebarbory, zaměříme se na to, jak se vlastně věci mají se samotnou sklizní.

Na svatého Jana je s čerstvou rebarborou konec

Se sklizní rebarbory se tradičně začíná už na konci měsíce dubna. Právě tuto dobu je sklizeň asi nejoblíbenější, protože na zahrádkách toho moc zeleného k užitku nenajdete. Konkurence se tedy rovná takřka nule. Postupně už se ale setkáme i se spoustou jiné zeleniny a ovoce. Jedná se hlavně o jahody a třešně mající podobný užitek jako rebarbora. Její sklizeň tak jde do ústraní. Jinak se rebarbora sklízí cca do 24. června. Na tento den spadá svátek sv. Jana. Později už obsahuje větší množství kyseliny šťavelové, což není optimální. Stejně tak se vylamováním dalších řapíků může rostlina značně oslabit.

Kompoty a zavařeniny

Tradiční část rebarbory, která se konzumuje a tepelně upravuje, jsou řapíky. V chladničce je lze skladovat pouze 1 až 2 dny, delší doba se nedoporučuje. Ideální záležitostí je zavařování, případně kompotování. Rebarboru není problém smíchat i s jiným ovocem typu třešní, jahod nebo ananasu či pomerančů. Receptů jsou na internetu mraky.

Rebarborový koláč

Zamrazení jako optimální volba

Zmrazení rebarbory může být v podstatě dvojí. První varianta spočívá v oloupání řapíků, jejich nakrájení a následném zmrazení. Výborné pro zamrazování jsou především sáčky se zipem. Vhodné je rebarborové řapíky skládat do mrazničky v řadě, nikoli slepené k sobě. Druhou alternativu představuje blanšírování. Rebarbora se v tomto případě vloží do vroucí vody a následně zchladí. Pro zhruba 1 kg rebarbory se používá kolem 8 l vody. Po pobytu v horké vodě se musí ihned vložit rebarbora do studené. Její chuť a vlastnosti tak zůstanou dlouho uchovány. Jen pozor na to, aby rebarbora nepřišla do kontaktu s hliníkem. Právě on totiž reaguje s kyselinou šťavelovou.

Rebarbora, Uchování rebarbory, Zmrazení  rebarbory, Blanšírování rebarbory, Sklizeň rebarbory

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.