Fenykl: nejedná se pouze o koření, vyzkoušejte i lahodný plod

Fenykl

Fenykl je jednou z rostlin, u které známe spíše její semínka. Mají totiž skvělé aroma, které se nám může hodit do lecjakých pokrmů: sladkých i slaných. Avšak také samotný plod má lahodnou chuť, která stojí za vyzkoušení. Jako bonus můžete vnímat například to, že fenykl si můžete vypěstovat na své zahradě. Není to totiž vůbec složité.

Pěstování fenyklu

Zatímco fenykl obecný, který svým vzhledem připomíná kopr (ze stonků vybíhají dlouhé nitkovité listy) se pěstuje pro svá semena, fenykl zahradní pěstujeme pro šťavnaté bulvy. Jedná se o odrůdu, která byla vyšlechtěna z původně plané odrůdy, která se pěstovala právě pro semena. Obě rostliny se pěstují jako dvouleté, nicméně u fenyklu zahradního sklízíme již v prvním roce, a to ještě předtím, než se vytvoří květy.

Fenykl rostlina

Fenykl: Zdroj obrázku Pixabay.com

Sladký fenykl proti nadýmání

Bulvy fenyklu mají velice aromatickou chuť, kterou ale můžete použít k masu i do salátů, vařit ho či dusit a samozřejmě je skvělý i pro konzumaci zasyrova. Vzhledem k tomu, že náš trávicí systém si s ním velmi dobře poradí (snadno se tráví), hodí se i pro ty, kteří mají problémy s trávením či nadýmáním. Plody mají bílou a někdy až zelenou barvu a svůj specifický tvar. Jeho chuť tak trochu připomíná anýz.

Výsev fenyklu

Fenykl vysévejte v polovině července (až do poloviny srpna) do řádků, které jsou od sebe ve vzdálenosti asi 25 centimetrů. Po výsadbě je nutné rostlinky vyjednotit, a to tak, aby byly od sebe ve vzdálenosti minimálně 15 centimetrů. Pokud bychom vysadili dříve než v polovině července, rostlina by vyběhla do květu a kvalita bulvy už by nebyla ta pravá.

Sklízení fenyklu

Asi za 70 dní od výsevu můžete začít sklízet. Stihnout byste to měli ještě před prvními mrazy. Pro sladší chuť mnoho zahradníků doporučuje bulvu asi dva týdny před sklízením přihrnout půdou. Takto se k nim nedostanou sluneční paprsky a dojde k vybělení bulvy. Jejich struktura bude křehčí a chuť jemnější – a sladší.

Fenykl: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!