Mech v trávníku: Chemie pomůže jen někdy

I v těch nejpečlivěji udržovaných trávnicích se čas od času objeví mech. Pokud jde o stinný kout zahrady, který příliš nevyužíváte, pak nejde o žádnou tragédii. Ovšem mokrý huňatý koberec tam, kde by měla být svěží tráva pro letní radovánky, je opravdu k zlosti.

Na našem trhu existuje celá řada přípravků proti mechu a zpravidla bývají tím prvním, po čem sáhneme. Pokud však neodstraníme příčinu, objeví se mech za pár týdnů znovu. Důvodů, proč se mu právě u vás tak daří, může být mnoho. A smutnou pravdou zůstává, že se obvykle sejde více než jeden, aby vás potrápily.

Kyselá půdní reakce jako hlavní příčina

Je-li právě ona vaší obtíží, vyplatí se upravit kyselost půdy vápněním. I když se obvykle doporučuje na podzim, lze ho provádět prakticky po celý rok (jedinou výjimkou je vápnění na sníh, to nedělejte). Ještě před tímto krokem však vždy udělejte pH rozbor půdy. Přítomnost mechu totiž nemusí nutně znamenat, že je podklad kyselý.

Mech v trávníku

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Přílišné zhutnění povrchu

Tvoří se na vašem trávníku po dešti louže? Pak je zemina málo provzdušněná. Pokud použijete oblíbené aerifikační vidle, zasypte pak díry ještě ostrým křemičitým pískem.

Ve stínu se trávníku nedaří

Mech přichází, je-li travní koberec na ústupu. Pokud vám tedy vadí mech třeba pod stromy, prořežte jejich koruny, případně místo trávníku vysaďte některou stínomilnou plazivou rostlinu, která trávník skvěle nahradí.

Další příčiny mechu v trávníku

Problémem může být i vysoká vlhkost půdy. Optimalizujte závlahu, dodejte trávníku dostatek živin a zejména v létě se snažte nesekat trávník příliš nízko. Zabráníte tak jeho vyschnutí a poškození. Teprve, když všechny možné příčiny rozrůstání mechu v trávníku vyloučíte a upravíte, má smysl aplikovat výše zmíněné chemické postřiky. Ale dost možné se obejdete bez nich. Záleží tedy jen na tom, jak moc na svůj krásný koberec z trávníku spěcháte.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)