Plíseň okurková vám nemusí zničit úrodu

Plíseň okurková

Okurky z vlastní zahrady jsou naprosto jedinečné a chuťově strčí do kapsy všechny jiné. Tato skutečnost je jednoznačná. Vypěstovat krásné velké okurky ale nemusí být až tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Zhatit pocit vítězství může plíseň okurková. Jak se začnou na listech objevovat žluté skrvny, je třeba být velmi ostražitý. Listy pak kompletně žloutnou a postupně sesychají. S rostlinou může být brzy konec…

Pseudoperonospora cubensis jako zkáza okurek

Přesně tento latinský název má plíseň okurková. Její výtrusy se jednoduchým způsobem šíří vzdušnou cestou. Plísni okurkové nahrává hned několik aspektů. K infikování rostlin dochází tehdy, když se na povrchu listů drží minimálně 6 hodin voda. Plíseň dosahuje skvělých úspěchů hlavně tehdy, když teploty přes den přesáhnou 20 °C, v noci jí svědčí teplota okolo 15 °C. Jinak se plíseň okurková plete s jinými nepříjemnostmi u okurek, třeba s napadením sviluškou. Viz druhý obrázek.     

Plíseň okurková

Plíseň okurková: Foto commons.wikimedia.org

Sviluška

Listy okurky napadené sviluškou: Foto Radek Štěpán

Pěstování na síti jako prevence

Výbornou volbou pro pěstování okurek je vertikální systém. Stačí jen postavit síť, na které bude rostlina růst. Okurky se přirozeně pnout nebudou, musí se navádět, aby vytvořily kompaktní porost. O nic složitého se nejedná. Plody se vám budou ze sítě mnohem lépe sklízet a nemusíte se bát kumulující se vlhkosti.

Plíseň okurkováListy okurky napadené sviluškou: Foto Radek Štěpán

Prevence a postřiky

Jako vynikající preventivní opatření slouží nejen pěstování na síti. Volit byste měli rezistentní odrůdu. Určitě se také vyplatí urychlit sklizeň. Ideální je včasný výsev a také správná výživa rostlin. Pro odvlhčení je dobré využít také netkané textilie. Co se týká chemické ochrany, z organických přípravků se používají třeba Aliette 80 WP nebo Ridomil Gold MZ, vsadit můžete i na přípravky s měděným základem typu Kuprikolu 250 SC.

Plíseň okurková: Náhledové foto commons.wikimedia.org

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.