Efektivní uskladnění cibule na zimu: Takto hnít nebude

Cibule uskladnění

Guláš či jiná chutná omáčka bez cibule? Právě ona dodá pokrmu správný říz a v ústech chuťovou smršť, proto by v jídlech rozhodně chybět neměla. Mimo jídel je také hojně využívána v lidovém léčitelství, kdy se z ní připravuje například sirup proti kašli. Mimochodem, cibule nakrájená na kostičky a zalitá medem, má neuvěřitelné účinky na kašel a zahleněné průdušky, a to jak pro děti, tak i dospělé. Jednoduše řečeno, cibule by měla být součástí každé komory či sklepa. Jak ji ale uskladnit, aby vydržela celou zimu?

Cibule a její prospěšné látky

Jelikož je cibule hojně pěstovaná u nás v České republice, nemusíme ji kupovat v supermarketech, a tak se vyhneme chemickým látkám, které jsou v nich obsaženy kvůli dlouhému převozu. Dokonce je cibule pro naše tělo více významná než kdejaké exotické ovoce, které je navíc běžně podtrženo. Z toho důvodu obsahuje méně vitamínů, nehledě na již zmíněné chemické látky.

Cibule má sice svoji specifickou vůni a štiplavou chuť, ale zato obsahuje nejen vitamíny, ale také minerální látky prospěšné pro podporu zdravého těla. Najdeme v ní vitamíny B1, B6, E, C, D, ale také karoten, niacin, riboflavin, jódu, vápníku, draslíku a spoustu jiných.

Uskladnění cibuleUskladnění cibule: Foto Pixabay

Uskladnění cibule na zimu

Pokud si rádi pěstujete svou zeleninu, s největší pravděpodobností budete mít cibuli již sklizenou. Pokud tomu tak není a teprve se na sklizeň chystáte, určitě její natě neodtrhávejte ani neodřezávejte. Pokud jste je odřízli či jste si cibuli koupili u místního pěstitele, nevadí, uskladnit můžete i takovou cibuli.

Ze všeho nejdříve nechte nať cibule proschnout, aby neplesnivěla. Následně vezměte čtyři cibule i s natí a svažte je k sobě pomocí copu. Pokud se vám nechce plést cop, dejte natě čtyř cibulí k sobě a omotejte je provázkem. Nyní stačí, když svázanou zeleninu zavěsíte na suché, tmavé a vzdušné místo, kde není příliš vlhko.

Uskladnění cibuleUskladnění cibule: Foto Pixabay

Uskladnění cibule bez nati

I cibule bez natí nejsou zkázou. Ovšem, bude potřeba pořídit několik bedýnek, do kterých zeleninu rovnoměrně rozložíte. Snažte se, aby cibule nebyla na sobě a měla možnost vyschnout. K tomuto kroku zvolte dřevěnou bedýnku na zeleninu nebo klidně i na ovoce. Jakmile ji budete mít rozmístěnou, bedýnky uschovejte na tmavé a chladné místo, kde není mráz a vlhko. Volit můžete chladnou spíž či suchý a chladný sklep. V případě, že teplota v místnosti, kde uskladňujete cibuli spadne ke dvěma stupňům, nic se neděje.  

https://hobby.instory.cz/1654-chcete-aby-vam-cibule-vydrzela-celou-zimu-naucte-se-ji-spravne-skladovat.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-uskladnit-cibuli-30001101.html

Uskladnění cibule: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.