Jeřáb oskeruše: starodávný strom může být u vás na zahradě

Jeřáb oskeruše

Jeřáb oskeruše (nebo také oskoruše) je listnatý strom, který se na území České republiky dožívá až 300 let. V jižní Evropě klidně i dvojnásobek. Může dorůst do výšky 15 metrů, pokud roste samostatně, nebo i 30 metrů, když roste v lese. Statný strom vám může přinést až 300 kg ovoce! Můžete je jíst jen tak, avšak vzhledem k tomu, že mají mírně natrpklou chuť, z nich připravujeme marmelády a šťávy, někdy také v kombinaci s jiným ovocem.

Jeřáb oskeruše. Seznamte se!

Pokud se rozhodnete pěstovat tento strom, měli byste počítat s tím, že mu budete muset vyhradit velký prostor. U nás se tento strom vyskytuje jen ojediněle, a to v nížinách. Svůj původ má v jižní Evropě, severní Africe, Malé Asii a na Kavkaze. Strom má hustou, širokou a rozvětvenou korunu. Roste-li ve stínu, má podobu keře. Mladé výhonky rostliny mají olivově šedou barvu a mechový vzhled. Později jsou holé a získávají olivově hnědou barvu.

Oskeruše

Foto: Pixabay

Dřevo oskeruše

Lesklá a holá poupata jsou naopak zbarvena do zelena a vyznačují se tmavšími okraji šupin. Velmi charakteristickým prvkem jsou také laločnaté a jednotlivé listy rostliny, které mají široký vejčitý tvar a dosahují délky asi 10 cm. Dřevo jeřábu má červenohnědou barvu a mírně zrnitou strukturu. Nejedná se o strom náročný na pěstování, poroste na klidných a mírně chráněných místech.

Kvetení oskeruše

Strom má bílé květy, ze kterých se později vyvinou drobné kulovité plody červenožluté barvy. Jak zrají, mění barvu na hnědou se světlými skvrnami. V plodu se nachází čtyři semena.

Podmínky pro pěstování

Strom dobře poroste ve středně úrodné půdě, která je propustná a má zásadité pH. Je to rostlina odolná vůči mrazu i suchu. Poměrně odolná je i vůči škůdcům a chorobám, což ale neznamená, že strom nemůže být napaden. Vyplatí se proto strom pravidelně kontrolovat. Strom nevyžaduje žádnou údržbu, až na řezání. Ořezávat bychom jej měli až dvakrát ročně. V první řadě zbavujeme strom nemocných a poškozených výhonků. V prvních letech výsadby je třeba také zalévat mladé stromy.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/jarzab-brekinia-wystepowanie-uprawa-pielegnacja-przycinanie/

https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/jak-pestovat-oskeruse-ze-statneho-stromu-sklidite-az-300-kg-ovoce.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!