Druhy bedel: pozor, ne všechny je vhodné bez problémů konzumovat

Bedla

Bedly jsou velmi oblíbenými houbami, protože jsou poměrně dobře viditelné a dosahují velké velikosti. Jejich hlavní sezóna je v září, i když pravdou je, že k vidění jsou již od srpna. Oblíbené jsou zejména pro svou aromatickou chuť, která připomíná oříšky. Vyskytuje se v lesích, na loukách i mýtinách.

Bedla vysoká

Latinské označení zní Macrolepiota procera a jedná se o nejznámějšího zástupce bedel. Klobouk dospělé houby je krémově bílý, plochý, deštníkovitého tvaru, uprostřed má vystouplý, tmavě hnědý hrbolek. Jeho průměr je 15 až 30 cm. Povrch klobouku je pokrytý hnědými tlustými šupinami a jeho okraj je obvykle zubatý. Mladá houba má vejčitý (kulovitý) tvar a světle hnědou barvu. Třeň je vysoký 15 až 40 cm a silný asi 2 cm. Okolo stonku si můžete všimnout dvojitého prstence, který je pohyblivý a má krémovou barvu. Při řezu nemění barvu.

Bedly

Foto: Pixabay

Bedla červenající

Tuto bedlu s latinským názvem Chlorophyllum rachodes poznáte podle toho, že v místě řezu (či jiného poranění) mírně zčervená. Její klobouk je bílý s načervenale hnědými šupinami. Třeň je hladký, u mladých hub bílý, u starších nahnědlý. Klobouk je velký 5 až 20 cm, stejně jako u bedly vysoké je nejprve vejčitého tvaru, který se s postupem času vyrovnává do plochého tvaru. Třeň dosahuje výšky 5 až 20 cm a od klobouku je velice snadné ji oddělit. Dvojitý prstenec má bělavou barvu a je pohyblivý. Ačkoli ji považujeme za jedlou houbu, u citlivějších jedinců může vyvolat alergickou reakci.

Bedla dívčí

Tato bedla (Leucoagaricum nympharum) je typická svými drobnými odstávajícími šupinami, které pokrývají celý klobouk. Když je houba mladá, jsou bílé, s postupem času hnědnou. Prsten má bělavou barvu (někdy mírně nahnědlou). Klobouk je 4 až 13 cm široký (opět zprvu vejčitý poté plochý) a třeň dosahuje výšky 7 až 16 cm. Třeň je obvykle dutý, prsten má výrazně třásnité ostří. I tato houba může u citlivějších jedinců způsobit zažívací potíže, ačkoli ji obecně považujeme za jedlou.

Bedla šedohnědá

Hrubě vláknité šupiny na povrchu klobouku obvykle prozradí, že se jedná o bedlu šedohnědou (Chlorophyllum olivieri). Klobouk je velký 5 až 12 cm, zprvu vejčitý, později plochý s hnědým nebo olivově šedohnědým hrbolem uprostřed klobouku. Dutý třeň dosahuje výšky 7 až 15 cm. I tato houba může u citlivějších vyvolat zažívací obtíže.

Jedovaté druhy bedel

Do této skupiny patří bedla chřapáčová, bedla Josserandova, bedla hnědočervenavá či bedla klamavá nebo také bedla Badhamova a bedla Bresadolova. Většinou se jedná o bedly nižšího vzrůstu.

Zdroj: https://houby.naturatlas.cz/houby-rostouci-srpen

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!