Jak zpomalit šíření plísně na rajčatech

Rajčata napadená plísní

Díváte se na vaše rostliny rajčat a není vám zrovna do zpěvu? Vše je nejspíše dáno tím, že byla napadena plísní. V našich podmínkách vcelku nic zvláštního. Přesto ovšem není od věci vědět, jakým způsobem si poradit, aby se plíseň nešířila dál. Jestliže se dostane až k samotným plodům, bývá už na záchranu minimální čas, spíše se naopak nepodaří vůbec nic.

Listy musí pryč

O faktu, že je zapotřebí rajčata vyštipovat a následně zaštípnout u vrcholu, není pochyb. Přesto byste měli také dbát na to, aby na rostlinách nebyly plesnivé listy. Právě z nich se pak plíseň šíří až k plodům. Ideální je klidně postupně zbavit rostlinu veškerých listů. Jsou mnohé zahrady, na nichž se nachází už jen rostliny s plody. Pokud se plíseň dostane do nosných částí samotného rajčete, vyplatí se plody sklidit a nechat dozrát mimo rostlinu. Jsou-li napadené, už se to nepodaří.

Plíseň rajčat na listech

Plíseň rajčat na listech: Foto Radek Štěpán

Absence přebytečné vlhkosti

Přetrháním rostlin zamezíte přítomnosti vyšší vlhkosti, nicméně i tak je zapotřebí dát pozor na zálivku a rajčata nepřelévat. Vysoká vlhkost by jim maximálně uškodila a plíseň by stoprocentně přišla.  

Plíseň rajčat na listech

Plíseň rajčat na listech: Foto Radek Štěpán

Ideální je prevence

Ta může spočívat hned v několika aspektech. Jakých?

Přidání bylinek

K rajčatům můžete bez problémů vysadit některé bylinky. Vynikající jsou především aksamitník, bazalka pravá nebo měsíček lékařský.

Bazalka

Bazalka: Foto Pixabay

Nevysazujte rajčata k některým rostlinám

Pozor především na brambory. Zapomeňte také na to, že byste pěstovali rajčata na stejném místě několik sezon. Ne zrovna ideálním sousedem je také cuketa.

Výluh z česneku

Také ten může fungovat jako skvělá přírodní prevence. Česnek se rozkrájí a nechá v litru vody luhovat přes noc. Poté se naleje směs do rozprašovače a stříká pravidelně na rostlinu. Zajímavý je i výluh z přesličky rolní, jež se zalévá horkou vodou. Mnozí se snaží zatočit s plísní i práškem do pečiva smíchaným s vodou.

Zdroje info: https://www.ireceptar.cz/zahrada/rajcata-plisen-30000818.html
https://living.iprima.cz/zahrada/napadla-vase-rajcata-seda-plisen-poradime-jak-s-ni-zatocit

Rajčata napadená plísní: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.