Domácí pivo uvaříte i za 5 korun za půllitr, ale musíte si dát práci

Domácí pivo

Díváte se na ceny lahvových piv v supermarketu a říkáte si, že byste si zvládli doma vyrobit ještě lepší pivo? Možná ano, a tak není od věci se na takové domácí vaření piva podívat trochu podrobněji, a to především z hlediska ceny. Klasické ležáky v obchodě stojí zhruba mezi 10 až 20 korunami. Plzeň je o něco dražší. Pokud se rozhodnete vařit pivo doma, můžete počítat s tím, že se pod tuto cenu zřejmě dostanete. Má to ovšem svá ale.

Vaření piva dá spousty práce 

Ideální je si rezervovat na vaření piva celý den. Zvládnout se to dá za nějakých 8 hodin, nicméně větší rozestupy mezi různými úkony se rozhodně vyplatí. Zkrátka není kam spěchat. Také záleží na tom, zdali vaříte pivo dekokcí, nebo infuzně. Doma se většinou volí druhá metoda, která je jednodušší. Proces vaření piva má zkrátka svá pravidla, jež je třeba dodržovat.

Suroviny pro vaření piva

Suroviny na výrobu piva: Foto Radek Štěpán

Rmutování, chmelovar, chlazení a zrání

Nákup surovin je dnes velmi jednoduchý, zvládnete ho online. Doma si už jen přichystáte recept a můžete jít na to. Pokud máte doma šrotovačku na slad, pak ještě ušetříte za šrotování. Slad se dle receptu určitou dobu rmutuje, následně se mladina scedí a jde se na chmelovar, kdy se v mladině máčí chmel. Nakonec se už jen mladina chladí na určitou teplotu a také s do zchlazené mladiny přidávají kvasnice. Poté mladina kvasí v kvasné nádobě. Po zhruba týdnu kvašení se přidává do vykvašené chlazená mladina, do které nebyly přidány kvasnice, a může se lahvovat. Lahve bývají ještě zhruba týden při teplotě kvašení a poté se dávají do lednice na mnohem nižší teplotu. Tam mohou zrát klidně i měsíc až dva. Nejrychleji je zralé pšeničné pivo, a to klidně i za tři týdny. Na ležák můžete čekat i ony dva měsíce. IPA zraje kolem 4 až 6 týdnů. Vše je ale velmi individuální. Výše popsaný postup je velmi povrchní a zrychlený.

RmutováníRmutování: Foto Radek Štěpán

Jak vyjdou piva cenově?

Opět velmi individuální záležitost dle receptury. Co se týká surovin, tak nejlevněji vyjde pivo pšeničné. Když vaříme v objemu nějakých 25 litrů na várku, pak vyjde půllitr na 5 korun. Počítat ale nelze energie a také nákup hrnce, a dalšího vybavení. Musíte si také našrotovat slad sami doma. U spodně kvašeného piva se dostanete na o něco málo vyšší cenu. Svrchně kvašené typu IPA nebo APA je dražší, protože více stojí americké, australské nebo jiné exotické chmely.

Šrotování sladu

Šrotování sladu: Foto Radek Štěpán

Vaření piva je hlavně zábava

Přesně tak. Je jasné, že domácí pivo vás ve finále s energií a vlastní prací vyjde na mnohem více peněz. Jeho chuť bude ale nepochybně plnější a lepší než u mnohých tuctových koncernových kousků.   

Domácí IPA

Domácí IPA: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: Autor

Domácí ležák: Foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.