Jak nechat dozrát exotické ovoce z obchodů – díky šikovným trikům bude perfektně chutnat skoro každé

Salak

Jak nechat dozrát exotické ovoce z obchodů: Před Vánoci se na pultech obchodů začnou objevovat různé druhy exotického ovoce a my máme chuť nějaké koupit a ozvláštnit jím sváteční stůl. Jeho cena ale nebývá zrovna příznivá a tak mnozí z nás váhají. Bude ovoce dobré, je dost zralé a co s ním, když není? Některé druhy doma bez problémů dozrají, jiné ne a prodávají se proto v plné zralosti. Ty zase naopak dlouho nevydrží a musí se ihned zkonzumovat.

Podívejte se na to, které druhy se vyplatí koupit i nedozrálé, protože bez potíží do plné zralosti doma „dojdou“, a které se naopak v lahodnou pochoutku nepromění ani při té sebelepší péči. Díky několika šikovným trikům tak můžete značně ušetřit.

Ovoce, které doma dozraje

Každý z nás má jistě zkušenost s banány, které za pár dnů v pokojové teplotě dojdou a rychle přezrají, byť jsme je koupili zelené. Stejně dozraje i mango, papája, kivi, kaki, physalis nebo avokádo. Tento proces můžeme ještě urychlit tím, že plody zabalíme do novin nebo papírového sáčku, případně spolu se zralým jablkem nebo banánem. Ty uvolňují ethylen, který zrání urychluje. Uložíme do chladnější temné spíže. Mango můžeme i zasypat rýží, tak jak se to dělá v jeho domovině.

Foto: Pixabay

Všechno toto ovoce je ve stádiu zralosti na omak měkké, ale pružné, mango krásně voní. Naopak přílišná měkkost nebo hnědé fleky svědčí o přezrálosti.

Co znamená, když na ovoci najdete etiketu „eat me“

V obchodech narazíme na ovoce s nálepkou „eat me“ (sněz mě) nebo „ready to eat“ (připravené k jídlu). Tyto plody jsou v ideální zralosti a můžeme je konzumovat rovnou, bývají však dražší. Často se s tím setkáme hlavně u avokáda.

Ananas doma také dozraje, ale už nebude mít tu správnou chuť a proto se vyplatí jej koupit již zralý. Poznáte to podle listů, pokud z vrchní růžice vytáhnete snadno jeden list, je ananas akorát. Když to nejde, je nezralý, pokud listy samy odpadávají, je už naopak přezrálý. Ananas dozraje v pokojové teplotě.

Ovoce, které nedozraje

Jsou to především citrusy. Pokud nejsou zralé, doma spíše vyschnou, ale nedozrají. Stejně tak liči, pitahaja, granátové jablko nebo mangostan. Tyto plody se trhají v plné zralosti, protože po utržení již nedozrají. Kromě granátového jablka je nutné je co nejdříve spotřebovat.

 

Zdroj: https://itesco.cz/hello/clanek/exoticke-ovoce-kdy-je-zrale-a-jak-ho-jist/22992/, https://www.dumazahrada.cz/clanek/nezrale-ovoce-z-exotickych-kraju-ktere-doma-dojde-a-ktere-radsi-nekupovat.html, https://www.kupi.cz/magazin/clanek/17902-jak-nechat-dozrat-mango-ci-avokado-tvrde-jako-kamen-vyzkousejte-trik-s-ryzi-novinami-nebo-troubou

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)