Dokonalé vajíčko natvrdo potřebuje led

Vejce

Určitě si říkáte, že na uvaření vejce není vůbec nic těžkého. A vlastně budete mít pravdu. Natvrdo se nakonec uvaří vždycky. Jen občas žloutek trochu zezelená nebo zůstane tak trochu na hniličku.

U koprovky vám to nejspíš vadit nebude, ale pokud patříte mezi pečlivé kuchařky a kuchaře, které na chlebíčcích či v salátech uspokojí jedině opravdu dokonale ťip ťop uvařené vejce, pak čtěte dál.

Recept z dílny šéfkuchaře

Náš návod pochází z dílny amerického šéfkuchaře J. Kenji López-Alta. Moc dobře věděl, že v ideálním případě by se žloutek a bílek měly vařit při rozdílných teplotách. Ale jak toho na sporáku a v jedné skořápce dosáhnout?

Vždyť bílek potřebuje asi 82 °C a žloutek 77 °C – tedy pokud vám jde o jejich perfektní texturu a ideální konzistenci. Nemožné? Ne tak úplně? J. Kenji López-Alt na to šel mazaně – začal vařit několik vajec najednou, pak do vody přisypal led a vejce vytahoval v rozmezí 30 vteřin. A na co přišel?

Vejce

Foto: Pixabay

Na velikosti až tolik nezáleží

Dejme tomu, že máte několik středně velkých vajec. Pokud vaříte ta křepelčí nebo naopak pštrosí, tak tady vám neporadíme. Na slepičí by však náš návod měl stačit bez ohledu na velikost.

Vejce zalijte vodou a přiveďte ji k varu. Jakmile se to stane, „stopněte“ si 30 vteřin. Pak přidejte do vody 4-6 kostek ledu a pokračujte ve vaření. Počkejte, odkud se ve vodě zase objeví bublinky a od toho okamžiku začněte počítat 11 minut. Pak už jen vajíčka vyjměte, vychlaďte a oloupejte – díky ledu to půjde překvapivě snadno. A vaše slavnostní pohoštění bude jednoduše perfektní.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)