Vejce

Dokonalé vajíčko natvrdo potřebuje led

Určitě si říkáte, že na uvaření vejce není vůbec nic těžkého. A vlastně budete mít pravdu. Natvrdo se nakonec uvaří vždycky. Jen občas žloutek trochu zezelená nebo zůstane tak trochu na hniličku.

U koprovky vám to nejspíš vadit nebude, ale pokud patříte mezi pečlivé kuchařky a kuchaře, které na chlebíčcích či v salátech uspokojí jedině opravdu dokonale ťip ťop uvařené vejce, pak čtěte dál.

Recept z dílny šéfkuchaře

Náš návod pochází z dílny amerického šéfkuchaře J. Kenji López-Alta. Moc dobře věděl, že v ideálním případě by se žloutek a bílek měly vařit při rozdílných teplotách. Ale jak toho na sporáku a v jedné skořápce dosáhnout?

Vždyť bílek potřebuje asi 82 °C a žloutek 77 °C – tedy pokud vám jde o jejich perfektní texturu a ideální konzistenci. Nemožné? Ne tak úplně? J. Kenji López-Alt na to šel mazaně – začal vařit několik vajec najednou, pak do vody přisypal led a vejce vytahoval v rozmezí 30 vteřin. A na co přišel?

Vejce

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na velikosti až tolik nezáleží

Dejme tomu, že máte několik středně velkých vajec. Pokud vaříte ta křepelčí nebo naopak pštrosí, tak tady vám neporadíme. Na slepičí by však náš návod měl stačit bez ohledu na velikost.

Vejce zalijte vodou a přiveďte ji k varu. Jakmile se to stane, „stopněte“ si 30 vteřin. Pak přidejte do vody 4-6 kostek ledu a pokračujte ve vaření. Počkejte, odkud se ve vodě zase objeví bublinky a od toho okamžiku začněte počítat 11 minut. Pak už jen vajíčka vyjměte, vychlaďte a oloupejte – díky ledu to půjde překvapivě snadno. A vaše slavnostní pohoštění bude jednoduše perfektní.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)

5 komentářů

 1. MV Odpovědět

  Je hezké, že americký šéfkuchař má čas na podobné experimenty. Nicméně já jsem už ve svých 12 letech zjistil, že při vaření nezáleží na velikosti vajec (samozřejmě je řeč o vejcích slepičích), ale na jejich teplotě – jinak (samozřejmě o něco déle) se musí vařit, pokud jsme je právě vytáhli z ledničky, a jinak, mají-li teplotu místnosti. O mnoho let později jsem pro změnu dostal jako víceméně recesní dar vejcovar (dárce dobře věděl, že podobná zařízení do kuchyně považuji za něco, co jen zabírá místo). Když jsem ho pro zajímavost vyzkoušel, ke svému překvapení jsem zjistil, že vejce na tvrdo, uvařená ve vejcovaru v páře, jsou velmi dobrá. Takže vejcovar, který byl mezi mými přáteli původně „putovním“ dárkem, doputoval ke mně do kredence a občas se mu dostane výsady uvařit mi vajíčka. Led do něj opravdu sypat nemusím a vejce jsou výborná.

 2. Aster Odpovědět

  To fakt chcete tvrdit, že normální člověk není schopen uvařit vejce na tvrdo tak, aby nezezelenalo? Snad každý je schopen odpočítat minuty a chápe rozdíl, když dává vařit vejce z ledničky nebo ze špajzu, kde mají tzv. pokojovou teplotu.

 3. Milan Odpovědět

  Led do horké body?No jeste ze se ten americkej led chová jinak nez ten ceskej.Dvakrat jsem to pred nekolika lety udelal,ceskej led v horké vode explodoval.
  Co jsem udelal spatne???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *