Plíseň rajčat útočí: Prevence jako základ

Plíseň rajčat

Těšíte se na rajčátka z vlastní zahrady a při pohledu na jednotlivé rostliny se vám chce spíše plakat? Hnědé skvrny na samotných rostlinách, listech či rajčatech bývají bohužel smutným začátkem konce a na sladkou sklizeň z vlastní zahrady můžete bohužel zapomenout. Velmi důležitá jsou při pěstování rajčat hlavně preventivní opatření. Jen díky nim se mnohdy samotná plíseň neobjeví. Jak vlastně vypadá plíseň na rajčatech a co je tedy všechno zapotřebí udělat?  

Plíseň rajčete jako tradiční choroba

Samotná plíseň rajčat označovaná latinsky jako Phytophthora infestans se řadí mezi nejčastější nemoci, jimiž rajčata mohou trpět. Projevuje se poměrně rychlým způsobem, a to tím, že se začnou objevovat zvětšující se skvrny na listech a také na dalších nadzemních částech samotné rostliny. Napadené listy vcelku rychle hnědnou a odumírají. Když se plíseň začne objevovat na plodech, nastává úplný konec.  

Plíseň rajčat

Plísní rajčat zdevastovaná rostlina: Foto Radek Štěpán

Prevence plísně rajčat je jasná

Mezi základní preventivní opatření se řadí výsadba rostlin na slunném a dostatečně vzdušném místě.Rostliny musí mít dostatečné rozestupy. Pozor je zapotřebí dát také na přespřílišné máčení listů při zalévání. Zálivka by měla proběhnout vyloženě ke kořenům rajčete. Ve skleníku je třeba dostatečně větrat a rostliny nezalévat na noc.

Když už plíseň přijde

Pokud se už rajčatová plíseň projeví, rozhodně nezahálejte. Napadené listy se musí rychle odstranit a zlikvidovat. Stávají se totiž dalším potenciálním zdrojem nákazy. Z postřiků na přírodní bázi olejů či lecitinu vybíráme Bioton. Z chemie někdo využívá třeba Acrobat. Většinou se ale věci mají tak, že při menším napadení stačí odstranění listů. Při rozsáhlejším je lepší rostlinu zlikvidovat.

Plíseň rajčat: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.