Ovocné sorbety: snadný způsob, jak zužitkovat své ovoce

Sorbet pomeranč

V létě se obvykle snažíme zpracovat svou úrodu ovoce. Kromě složitých způsobů naštěstí existují ale i ty jednoduché, mezi něž patří právě výroba sorbetu. Tato mražená forma ovoce vám nejen zachutná, ale taktéž vás osvěží v průběhu horkých letních dnů. Sorbet, to je v podstatě jen ovoce nebo ovocná šťáva smíchaná s cukrem (můžete použít stévii, pokud držíte dietu) a dalšími aromatickými přísadami, jako jsou bylinky, káva, čokoláda, likér nebo třeba víno. Součástí sorbetu není žádná mléčná složka (mléko, jogurt, smetana aj.) ani vejce. Sorbet je vhodný pro vegetariány i vegany. Vzhledem k tomu, že neobsahuje ani žádný lepek, mohou jej jíst i celiaci.

Základní recept na domácí sorbet

Toužíte-li po tom, vyrobit si vlastní sorbet, není nic jednoduššího! Výrobník zmrzliny vám může celý proces značně usnadnit. Potřebné jsou jen několik málo ingrediencí. Pokud máte čerstvé ovocečerstvé ovoce ze své zahrady nebo z farmářského trhu, můžete si vyrobit sezónní sorbet a zmrazit ho, abyste si ho mohli užívat celé týdny. K přípravě sorbetu můžete také použít zmrazené ovoce nebo šťávu. Možnosti jsou jen tak omezené, jako vaše představivost. Specifika výroby melounových, grapefruitových, citronových, pomerančových, broskvových, ananasových, malinových a jahodových sorbetů viz níže.

Sorbet citronCitronový sorbet: Foto Pixabay

Sorbet ze žlutého melounu

Ingredience (jako měrnou jednotku můžete použít například hrnek):

 • 3 díly vody,
 • 1 díl cukru,
 • 4 díly žlutého melounu nebo cantaloupe (nakrájeného).

Cukr rozpustíme v horké vodě a poté necháme vystydnout na pokojovou teplotu. Tuto směs pak nalijeme do mixéru, přidáme ovoce a rozmixujeme dohladka. Nalijte směs do nádoby a nechte přes noc v mrazáku. Pokud máte zmrzlinovač, můžete jej použít: postupujte podle návodu výrobce.

Další ovocné variace

Místo žlutého melounu v předchozím receptu můžete použít spoustu jiného ovoce. Jeho množství se ale může trošku lišit. Proto zde uvádíme bližší specifikaci:

 • Grapefruitový sorbet: použijte 3 díly čerstvé grapefruitové šťávy. Jako aromatickou složku můžete použít mátu, kterou nakrájíte na velice jemno a poté pro jistotu rozmixujete.
 • Citronový (limetový) sorbet: použijte půl dílu citronové/limetové šťávy. Zde se jako aromatická složka nabízí nastrouhaná kůra z tohoto ovoce.
 • Pomerančový sorbet: 3 díly čerstvě vymačkané pomerančové šťávy doplňte o pomerančovou nebo limetovou kůru.
 • Broskvový sorbet: 5 dílů čerstvých nebo zmrazených broskví můžete aromatizovat přidáním citronové šťávy.
 • Ananasový sorbet: použijte 2 díly nakrájeného ananasu.
 • Malinový sorbet: použijte 5 dílů čerstvých nebo zmrazených malin.
 • Jahodový sorbet: použijte 5 dílů čerstvých nebo zmrazených jahod a jako aromatickou složku citronovou šťávu.
 • Melounový sorbet: klasický červený meloun použijte ve stejném množství jako ten žlutý – tedy 4 díly. Ochutit jej můžete ještě limetkovou šťávou.

Pomerančový sorbet: Náhledové foto Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!