Dáváte koťatům kravské mléko? Škodíte jim

Kotě

Krmení koťat je bezesporu velmi specifické. Potřebují správnou péči. Důležitou roli hraje hlavně jejich strava. Krmit je bohužel nelze jen tak něčím. Jakýmsi typickým mýtem, který koluje u veřejnosti, je fakt, že se koťata krmí mlékem. Jde o léta budovaný nesmysl, který koťatům škodí. My se proto nejen na jeho vyvrácení zaměříme v následujících řádcích.

Čím delší kojení, tím lépe

Ideální je neodstavovat kotě brzy od kojící matky. Už během prvního týdne by měla mít koťata, jež jsou kojená, dvojnásobnou hmotnost. Obecně se hovoří o tom, že kočka roste zhruba patnáctkrát rychleji než dítě. Zhruba od třetího měsíce života kotěte začíná jeho zvykání si na pevnou stravu. Pokud kotě odtrhnete od mateřského mléka dříve než ve 12. měsíci, můžete si být jistí tím, že bude mít velmi nepříjemné žaludeční potíže. Kotěti bude navíc chybět spousta vitamínů a dalších látek, jež podporují jeho imunitní systém.  

Speciální náhražku nemůže tvořit kravské mléko

Jestliže nemá kotě dostatek mateřského mléka, určitě mu tento nedostatek nekompenzujte mlékem kravským. Nemá to smysl. Obsahuje totiž laktózu, již kočky nepochybně velmi špatně snášejí. Není pro ně zkrátka dobře stravitelná.

kotěFoto: Pixabay

Nepříjemné imunitní okno

Pokud jste tento termín ještě neslyšeli, tak určitě zbystřete. Může nastat v období, kdy se začíná mateřské mléko kombinovat s klasickou stravou. Odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek z Yoggies.cz konkrétně k imunitnímu oknu říká: „V tomto období může nastat tzv. imunitní okno, kdy kotě snižuje příjem vhodných protilátek, které získává z mateřského mléka a samo si jeho organismus ještě vlastní neumí vytvořit. Proto je u mladé kočky v tomto období důležitý dostatečný přísun vitaminu C a E, které posilují formující se imunitní systém. Vhodná jsou také probiotika např. ve formě speciálního zvířecího probiotického jogurtu.“

Krmit je třeba několikrát za den

Koťata mají poměrně malý žaludek. Krmit bys e tudíž měla několikrát za den po malých dávkách. Malé kočky mohou jíst klidně i šestkrát denně. Kočka je šelma a její strava musí obsahovat živočišné bílkoviny. Díky nim se tvoří svalstvo a kočka má dostatek energie. Určitě se ale vyvarujte podávání většího množství vnitřností. Ve velkém škodí. Od nějakého čtvrtého až pátého měsíce by se krmné dávky měly snížit na třikrát denně. „Naučte kočky na pravidelnost. Dávejte ji krmivo stále ve stejnou dobu, aby si na to zvykla a pak se nestalo například to, že se naučí o krmivo říkat třeba i velmi brzo ráno. Od sedmého měsíce kočky, rozdělte krmivo do dvou dávek a u tohoto četnosti krmení by se již mělo zůstat po celou dobu života kočky. Krmivo kotěti dávejte vždy na stejné místo,“ uzavírá problematiku Jiří Švihálek.

Zdroje info: krmimkvalitne.cz, yoggies.cz

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.