Při správném pěstování zamiokulkasu je třeba dbát na tyto aspekty

Zamiokulkas

Zamiokulkas patří mezi krásné interiérové rostliny, které si oblíbil nejeden pěstitel. Ač nám jeho vzhled připomíná spíše exotickou krásku, která bude náročná na péči – je tomu vlastně naopak. Dařit se mu bude i v domácnostech, kde není času nazbyt. Díky nenáročnosti bude vhodný i pro lidi, kteří s pěstováním nemají tolik zkušeností. I přesto se však může stát, že zamiokulkas začne chřadnout. Důvod je většinou velmi prostý, proto jsme se rozhodli, že pro vás připravíme výčet správné péče, kterou je třeba rostlině poskytnout.

Poloha, kterou rostlina potřebuje

Možná jste, v dobrém domnění, že zamiokulkasu pomůžete v zimním období, přemístili květináč k oknu. Jenže pozor – občas i v zimě svítí slunce a jeho paprsky jej mohou i přes okno spálit. Možná jej také máte postavený v tmavé chodbě, což je jistě také špatně. Nejlepší tedy bude, když rostlinu umístíte na rozptýlené světlo. Například do rohu obýváku, naproti oknu – ideální místo. Dbejte také na teplotu. Zajistěte, aby na něj netáhlo nebo nestál přímo u zdroje tepla. Zima je také špatná. Nejlepší teplota bude mezi 18-25 °C.

Zamiokulkas
Foto: Pixabay

Pozor si také dávejte na přemokření

V žádném případě si zamiokulkas nepleťte se sukulentem. Úplné vysušení substrátu nesnese, stejně tak nesnese velké a časté přemokření. Stonky, ale i kořínky by mohly začít zahnívat, což vede k odumření rostliny. Stačí, když jej zalijete jednou týdně, ale i tak je potřeba provést zkoušku. Časem jistě budete vědět, ale zpočátku do květiny zapíchněte špejli a dle ní poznáte, jak moc je substrát mokrý. Do další zálivky nechejte zeminu mírně proschnout.

A co se týče hnojení, přes zimní období potřebuje rostlina odpočívat a od jara do konce léta ji můžete ve čtrnáctidenních intervalech hnojit. Koupit můžete tyčinky, ale i tekuté hnojivo pro pokojové rostliny.

Osvěžení rostliny

Ve většině panelových bytů je sucho a poměrně dost teplo, což zamiokulkas nemá moc rád. Proto je dobré ho občas rosit pomocí lahve s rozprašovačem. Rostlinu také můžete vzít do vany a osprchovat jí listy. Vždy ale bude lepší odstátá voda, která je pokojové teploty.

rozprasovac
Foto: Pixabay

            

Vhodné také bude, ale to až po několika letech, až začnou hlízy více vyrůstat, květináč začne být pro rostlinu malý, abyste ji přesázeli do větší nádoby. Přesazovánní by vždy mělo být jarní činností a květináč by měl být vždy o několik centimetrů větší. Na dno je také vhodné umístit drenážní vrstvu. 

Zdroj: https://www.gardendesign.com/houseplants/zz-plant.html, https://leafy-life.com/how-to-care-for-zamioculcas-zamiifolia/

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)