Proč květy orchidejí opadávají? Důvodů může být hned několik

Orchidej

Květy orchidejí jsou tím nejkrásnějším, co na rostlině je. Proto když začnou květy opadávat, je to vždy smutnou událostí. Pravdou je, že nic netrvá věčně. Opad orchidejí tak může být přirozeným životním cyklem rostliny. Avšak někdy květy odpadají předčasně. A zde je třeba zapátrat po příčinách. Předčasný opad květů je totiž signálem chyby při pěstování orchidejí. A tuto chybu je třeba pro další kvetení orchideje odstranit.

Přirozený životní cyklus orchideje

Pokud orchidej kvetla po dobu šest až deset týdnů a poté její květy začaly opadávat, není třeba znepokojovat se. Jedná se o přirozený cyklus. Jakmile všechny květy opadají, můžete v případě zeleného stonku odstřihnout horní část orchideje asi 2,5 cm nad posledním pupenem. Pokud je však stonek hnědý, je třeba jej odstřihnout u samotné základny rostliny.

Orchidej

Foto: Pixabay

Květy orchidejí opadají v rámci změny teplot

Orchideje pěstujeme ideálně při teplotách od 19 do 30 °C během dne a 16 až 19 °C v noci. Pokud teplota výrazně klesne mimo tento rozsah, může to způsobit opad květů. Často se to může stát tehdy, kdy majitelé začnou topit, protože to může skokově zvýšit teplotu.

Nízká vlhkost je nežádoucí

Většina orchidejí, včetně Phalaenopsis) vyžadují vlhkost vzduchu alespoň 30 %. Ideální je ale 40 % a více – vždyť jejich přirozeným prostředím je tropický deštný les. Příliš nízká okolní vlhkost způsobí, že květy vyschnou a opadají.

Problémem je i stres ze sucha

Orchidejím je třeba dopřát zálivku ideálně každých sedm dní. Vhodné je namočit je do vody pokojové teploty (ideálně odstáté) po dobu asi 20 minut. To jim vystačí do příštího týdne, kdy je zase namočíte. Pokud ale orchidej zapomenete zalít, přejdou do módu šetření energií. A to se jako první projeví tím, že shodí květy.

Příliš mnoho vody škodí

Taktéž nadměrná zálivka je problém. Příliš vlhký substrát může způsobit odumření kořenů orchideje, plísně a samozřejmě také opad květů. Zachránit takovou orchidej je velmi složité.

Nevhodné přesazování

Orchideje přesazujeme na jaře nebo v létě, když nekvetou. Pokud je přesadíte v období kvetení, může to vést k opadu květů v důsledku prožitého šoku. Přesadíte-li orchideje zase příliš brzy, může to způsobit, že kořeny nebudou dostatečně nasávat vlhkost ze substrátu. A díky tomu mohou květy opadat.

Zdroje info:

https://www.gardenerreport.com/6-reasons-why-orchid-flowers-fall-off-orchid-dropping-buds/

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/pestovani-orchideji-co-zpusobuje-zasychani-a-opad-kvetu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!