Další záhada houbové říše rozluštěna. Unikátní houba byla poprvé nalezena i ve volné přírodě

Až donedávna nikdo nevěděl, kde se vlastně vzala. Dnes však vědci přišli s novým objevem, který by mohl objasnit původ této záhady přírody. I když vlastně nejde o houbu, jakou si nejspíš představujete.

Objektem zájmu vědců je kvasinka Candida auris. V roce 2009 se jako mor objevila v nemocnicích. Nikdo nevěděl, odkud se vzala, všechny však děsila její superodolnost proti jakýmkoliv lékům.

Záhadné globální šíření

Jako první byl touto kvasinkou infikován pacient v Japonsku, krátce nato se však objevila na dvou dalších kontinentech. Napadá zejména oslabený organismus, vniká do krevního řečiště a způsobuje vážné infekce. Nebezpečná je zejména pro pacienty vyžadující podporu dýchacích přístrojů, výživových sond, katetrů apod. A právě její nově objevené „přirozené“ životní prostředí by mohlo v boji s ní značně pomoci.

Camera Name: DS-Fi1c-U3
Numerical Aperture: 0,75
Refractive Index: 1
Camera Settings:
Format: 640×480 Fast
Exposure: ME 1,5 ms (+2.0 EV)
AnalogGain: 1.00
MeteringMode: Average
NR: OFF
Sharpness: Low
Offset: 0.00
Saturation: 0.00
Hue: 0.00
WhiteBalanceRed: 1.53
WhiteBalanceBlue: 1.12
Presets: Neutral
BitDepth: 8
High Quality Capture: OFF
Microscope Settings: Microscope: Manual Microscope

Candida Foto: Ufficio Comunicazione, Azienda Ospedaliera SS. Antonio e Biagio e Cesare Arrigo, Alessandria and Biblioteca Biomedica Centro di Documentazione / Creative Commons / CC0, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Antonio_e_Biagio_e_Cesare_Arrigo_Candida_albicans.jpg

Záhada z Andamanských ostrovů

Nehledali ji, přesto ji našli. Candida auris se před vědci skrývala na jedné zapomenuté pláži v Andamanském souostroví, které najdeme v Bengálském zálivu (konkrétně mezi Indií a Myanmarem).

Candida auris byla nakonec nalezena hned na dvou místech – v odlehlém mokřadu a právě na pláži. A není bez zajímavosti, že „mokřadní“ Candida auris byla vůči různým lékům či změnám prostředí odolná mnohem méně, než kmen nalezený v blízkosti lidských sídel. V prvním případě tedy může jít o „divočejší“ formu. Ale zda jsou Andamanské ostrovy skutečně její domovinou není prozatím vůbec jisté. Na další závěry si tak ještě budeme muset počkat.

Ilustrační náhledové foto: Pixabay

Zdroj. https://www.denik.cz/veda-a-technika/candida-auris.html?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu#dop_ab_variant=531800&dop_source_zone_name=hpfeed.sznhp.box&dop_req_id=jW7y7TeRXFR-202103191038

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)