Cypřišek tupolistý je v Japonsku posvátnou rostlinou – čeští zahrádkáři ho však oblíbili z docela jiného důvodu

Cypřišek tupolistý (Chamaecyparis obtusa) – jeden z posvátných stromů Japonska, vysazovaný v parcích i chrámech. Je to vysoký, hustý strom se širokou kuželovitou korunou, a vějířovitě rozvětvenými a výhony, kromě toho se také vyznačuje sytě zeleným, lesklým a bujným habitem. Hodí se proto všude tam, kde potřebuje zahradu oživit zajímavě vyhlížející solitérou.

Zahradní odrůdy cypřišku tupolistého

Chamaecyparis obtusa ‚Aurea‘ je na našich zahradách k vidění velmi často. Je to totiž jedna z nejstarších odrůd tohoto druhu, vyznačující se dřevnatým habitem, střední rychlostí růstu půvabnou zlatožlutou barvou mladých výhonů, jež se neztrácí ani v zimě. Nejstarší exempláře pak v našich podmínkách dosahují výšky několika metrů. A jaké další odrůdy stojí za zmínku?

Chamaecyparis obtusa ‚Aurora‘– zakrslý keř s krátkými, vějířovitými, pokroucenými výhony.

Chamaecyparis obtusa ‚Aureospicata‘ – velmi pomalu rostoucí odrůda s kulovitým habitem a zlatozelenými výhonky.

Chamaecyparis obtusa ‚Crippsii‘– odrůda s pyramidálním a volným habitem, zlatavá barva.

Chamaecyparis obtusa ‚Draht‘ – odrůda s poměrně úzkým, vzpřímeným habitem. Charakteristické pro tuto odrůdu jsou tlusté tuhé výhonky s tmavě zelenou barvou.

Foto: Pixabay

Chamaecyparis obtusa ‚Gracilis‘– preferuje slunné polohy, i když dobře zvládá i polostínu.

Chamaecyparis obtusa ‚Graciosa‘– pyramidální a hustý habitus, zelená barva výhonů. Odrůda pro použití ve větších zahradách.

Chamaecyparis obtusa ‚Juniperoides‘ – hustá, kompaktní, pomalu rostoucí odrůda, ideální pro malé zahrady.

Kdy pěstovat cypřišek

Ten krásný stromek upřednostňuje úrodné, vlhké a kyselé půdy. Vyžaduje také polohy s vysokou vzdušnou vlhkostí, tedy místa chráněná před mrazivými a letními horkými větry. Ve vegetačním potřebuje hnojivo určené pro jehličnany a túje. Použít lze také přírodní oxid křemičitý obsažený v čediči. Ten totiž skvěle posiluje stěny rostlinných buněk a činí tak malé i velké cypřišky odolné vůči škůdcům a chorobám.

Mezi největší škůdce patří mšice, které se nejčastěji objevují na jaře objevuje v mladém porostu. Způsobují změnu barvy a deformaci listů nebo odumírání vrcholů. V boji proti těmto škůdcům pomohou přípravky z obchodu.

Zdroj: https://www.pestik.cz/module/csblog/post/441-6-cypris-vypestujte-si-zivy-plot.html, https://www.zahradaapriroda.cz/cyprisky-okrasne-jehlicnany/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)