Zákeřná a jedovatá. To je nádherná škumpa orobincová

Škumpa orobincová

Škumpa orobincová (Rhus typhina) je rostlina, která na vaší zahradě může vypadat velice krásně. Zatímco některé její listy se zbarvují červeně, jinde jsou ještě zelené. To vypadá velice zajímavě – nádherný je přechod barev jednotlivých listů, ale také celé rostliny. Listy se zbarvují až na podzim, do té doby jsou krásně zelené. Výhodou rostliny je to, že není náročná na pěstování. Dejte si ale pozor. Rostlina je zákeřná v tom, že se velmi rychle rozrůstá a je jedovatá.

Pozor na její růst

Škumpa roste ve formě stromu nebo keře. A roste opravdu rychle. Pokud bychom ji nechali ladem, bude se rozrůstat do čím dál větší šířky a délky, až nakonec zabere veškerý volný prostor. Pro kontrolu jejího růstu vystačí pravidelně sekat trávu i v těsné blízkosti rostliny – spolu s trávou totiž posečete i její nové výhonky. Pěstovat se dá prakticky kdekoli, na půdu totiž není příliš náročná. Co ale potřebuje, je dostatek světla, což je snad jediný významný požadavek pro správný růst rostliny.

Škumpa

Foto: Pixabay

Prudce jedovatá škumpa

Navzdory bezproblémovému růstu se spousta lidí pěstování této rostliny vyhýbá. Důvodem je to, že rostlina je prudce jedovatá a mohla by tak být nebezpečná pro domácí mazlíčky i malé děti. Škumpa laková je v tomto ohledu nejnebezpečnější. Škumpa orobincová, která se u nás pěstuje nejčastěji, jedovatá není. Až u 10 % lidí může ale vyvolat zarudnutí kůže a pupínky, pokud se jí dotknou. Také může vyvolat alergické reakce. To vše klidně i dva dny poté, co jste s ní přišli do kontaktu, takže je pak obtížné určit příčinu.

Pěstování škumpy

Při jakékoli manipulaci se škumpou noste dlouhé rukávy i nohavice, uzavřenou obuv a na ruce si dejte rukavice. Většina péče o rostlinu bude spočívat v kontrole jejího růstu. Ten může pokračovat klidně až za betonovou bariéru! Ideální je sekat kolem škumpy trávy tak jednou za týden. Na půdu je nenáročná, můžete ji vysadit do suché i přemokřené půdy, povede se jí v písčité i kamenité zemině. Pokud budete mít pocit, že je příliš sucho, můžete škumpu čas od času zalít.

Zdroje info:

https://hobby.instory.cz/2664-skumpa-muze-byt-luxusni-ozdobou-vasi-zahrady-je-ale-hodne-zakerna.html

https://living.iprima.cz/zahrada/okrasna-zahrada/skumpa-orobincova-pestovani

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!