Čím nahradit javorový sirup – nejlepší tipy, díky nimž nezkazíte žádný recept

Javorový sirup

Javorový sirup se pomalu, ale jistě zabydluje v naší kuchyni, ať už jako alternativní sladidlo nebo jako poleva různých sladkých snídaní a dezertů. V obchodě se dá sehnat mnohem snadněji, než náš český sirob, vyráběný z řepy cukrovky. Je to škoda? Kdo ví.

Sirob má velmi specifickou, nahořklou chuť, které se tmavý javorový sirup blíží. To jsme u nás doma zjistili, když jedny Vánoce ne a ne sehnat sirob na sirobové buchtičky. Recept nám po babičce zbyl, ale sirobové zásoby uvařené jejíma rukama došly a jelikož nebyl k dostání ani na trhu, zkusili jsme javorový sirup a buchtičky měly velký úspěch. Nebyly už zcela české, ale jinak výborné.

sirup

Foto: Pixabay

Náhražky javorového sirupu

My jsme tedy nahradili sirob z cukrové řepy javorovým sirupem. Co ale dělat, když naopak nemáme javorový sirup a dostali jsme chuť na lívance nebo jej potřebujeme do těsta na koláč?

  1. Asi nejjednodušší náhražkou je řidší med. Do těsta jej použijeme v poměru 1:1, na polévání lívanců jej lze trochu naředit vlažnou vodou, nebo jej opatrně rozehřát v kastrolu s horkou vodou. Neměla by přesáhnout 70 °C, abychom med neznehodnotili.
  2. Máme-li doma melasu, můžeme ji též s úspěchem použít ve stejném množství jako javorový sirup. Na polévání je také vhodná, má hodně podobnou chuť.
  3. Další náhražkou je kukuřičný sirup, stejně jako javorový nebo melasa existuje ve světlé a tmavé variantě, použijeme jej opět v poměru 1:1.
  4. Agávový sirup, je o něco sladší a do těsta jej tedy dáme méně než javorového sirupu.

Sáhnout můžete i do moderních vod

  1. Poněkud novějším sirupem je u nás kokosový nektar. Ač je to překvapivé, nechutná po kokosu, ale má mírně karamelovou příchuť a tím se javorovému sirupu velmi podobá.
  2. Zlatý sirup je vhodný spíše do těst, na polévání se příliš nehodí, postrádá karamelové tóny, takže chuť je odlišná.
  3. Použít můžeme v podstatě jakékoli jiné sirupy, jen počítáme s mírně odlišnou chutí, která se při tepelné úpravě příliš neprojeví, ale při přímé konzumaci to poznáme. To ovšem nemusí být na škodu.
  4. V nouzi si můžeme takový sirup vyrobit i sami, a to z bílého nebo lépe třtinového cukru. Na 1 šálek vody dáme 1a ¼ šálku cukru, rozpustíme a mírně zredukujeme. Je opět vhodný spíše jako náhrada při pečení.

 

Zdroje:https://www.allnature.cz/10-nejlepsich-receptu-s-javorovym-sirupem-p53613/, https://cs.bakeitwithlove.com/maple-syrup-substitute/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)