Co vysít a vysázet ještě teď, abyste se mohli těšit z druhé podzimní úrody? Tradiční i netradiční tipy

Co vysít a vysázet ještě teď, abyste se mohli těšit z druhé podzimní úrody? Dokonce i v srpnu, kdy mnoho zahrádkářů začíná myslet na přípravu na konec sezóny, je stále ještě možné vysít několik druhů zeleniny. Měsíc srpen je vynikající dobou pro výsev některých plodin, jako jsou ředkvičky, hrách, řepa, daikon a mrkev. Tato zelenina je odolná vůči chladu a daří se jí v chladnějším počasí, takže je vhodná pro pozdně letní pěstování a podzimní sklizeň.

Vysijte si ředkvičky

Ředkvičky patří mezi zeleninu odolnou vůči chladu a také rychle rostoucí, plně dozrává přibližně za 20 až 30 dní. Ačkoli se ředkvičky obvykle vysévají na jaře, lze je vysadit i koncem léta (pro podzimní sklizeň). Srpen poskytuje pro růst ředkviček ideální podmínky. Potřebují však správnou péči včetně dostatečné zálivky a včasného odstraňování plevelů.

Vysít můžete i řepu

Řepa má delší vegetační dobu, dozrává přibližně za 40 až 50 dní (pokud tedy máme na mysli sklizeň mladých a šťavnatých bulviček). Výsev řepy v srpnu umožňuje zahrádkářům vyhnout se předčasnému kvetení, ke kterému dochází při vysokých teplotách. Na sklizeň se pak můžete těšit v září až říjnu. Pro pěstování řepy je nezbytná přiměřená zálivka, včasné pletí a zajištění dostatečného množství slunečního světla a dobře propustné půdy.

Záhon

Foto: Pixabay

Cukrový hrášek se také hodí

Pro pozdní podzimní sklizeň by zahrádkáři měli ideální podmínky vysévat hrách asi v polovině července až začátkem srpna. Hrách vyžaduje dobře připravenou půdu a pravidelnou zálivku a nejlépe se mu daří na plném slunci.

Vypěstujete si i exotiku

Daikon, známý také jako japonská ředkev, patří mezi plodiny odolné vůči chladu a dobře roste i v chladném počasí. Výsadba v pozdním létě až na začátku podzimu umožňuje sklizeň v pozdním podzimu. Daikon obvykle dozrává přibližně 50-60 dní, což znamená, že srpnová výsadba přinese sklizeň v říjnu nebo začátkem listopadu, v závislosti na odrůdě a povětrnostních podmínkách.

A kde tuto exotickou zeleninu pěstovat? Daikon má rád slunečné podmínky a dobře odvodněnou půdu. Důležité je zajistit dostatečné rozestupy mezi rostlinami, protože daikon může dorůst značných rozměrů. Úrodu může zlepšit použití kompostu nebo vyzrálého hnoje.

Vsaďte na mrkev

Mrkev je plodina odolná vůči chladu a podzimní výsev vám zajistí její dřívější sklizeň během následujícího léta. Pro stabilní růst dává mrkev přednost dobře připravené, úrodné půdě s pravidelnou zálivkou. Pro pozdně letní výsev se doporučuje volit odrůdy mrkve s kratší vegetační dobou.

Zdroj: https://www.jimejinak.cz/co-vysit-v-cervenci-a-srpnu/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/dvanactero-druhu-zeleniny-ktere-muzete-vysit-v-srpnu-20190801.html

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)